Skip to content

Trump je nesnášenlivý podrážděný stařec

Pchjongjang, 9. prosince čučche 108 (2019) (KCNA) – Předseda Asijsko-tichomořského mírového výboru KLDR Kim Jong Čchol vydal 9. prosince následující tiskové prohlášení:

Nevhodná a velmi nebezpečná slova a výrazy prezidenta USA přetrvávají i po našem varování z 5. prosince.

5. prosince jsme přesně objasnili svou pozici: uvidíme, zda americký prezident bude opakovat rozčilující výrazy, které eskalují konfrontační atmosféru, a pokud bude úmyslně stále používat zvláštní slova a výrazy, které jsou nám adresovány, budeme tuto otázku posuzovat jinak.

Jak svět dobře ví, Trump 7. a 8. prosince v rozhovoru pro tisk a na své internetové stránce použil bez rozvahy spoustu slov a výrazů, naznačujících hrozby. Tvrdil, že si nemyslí, že by severní Korea chtěla zasahovat do voleb v USA, ale bude to sledovat, a pokud by se severní Korea vyjádřila nepřátelským způsobem, byl by překvapen a v případě nepřátelského jednání by ztratila vše.

Takový jazyk je skutečně zklamáním. Přirozeně naznačuje, že Trump je nesnášenlivý stařec. Z těchto slov a výrazů můžeme číst, jak je nyní podrážděný.

Je to tak nevyzpytatelný a malicherný stařec, že pravděpodobně přijde ten okamžik, kdy ho znovu nazveme „starým bláznem“.

Znovu objasňuji, že předseda naší Komise pro státní záležitosti dosud nevyslovil vůči americkému prezidentovi žádný nepříjemný výraz. Samozřejmě by to mohlo být známkou sebekázně, ale dosud se tak nestalo. Myslím si však, že pokud se bude Trump i nadále chovat tímto způsobem, může se změnit jeho vnímání ze strany našeho předsedy.

Pokud nám Trump úmyslně adresoval svá slova, musí pochopit, že jemu vlastní styl blafování a pokrytectví je pro náš lid něčím neobvyklým a iracionálním a každému jeho slovu nelze naslouchat bez posměchu.

Nemáme vůbec v úmyslu znovu uvažovat o svém budoucím konání, vyděšeni Trumpovými podivínskými prohlášeními, a nebudeme se obávat svých budoucích akcí.

Trump toho o KLDR mnoho neví.

Nemáme co ztratit.

I když nás mohou USA ještě o něco připravit, nemohou nás zbavit silného pocitu sebeúcty, síly a našeho hněvu vůči USA.

Trump napsal, že pokud podnikneme nějaké kroky, bude překvapen. Samozřejmě, že bude ohromen.

Budeme velmi naštvaní, pokud nebude překvapen, na rozdíl od našeho očekávání.

Konec roku se blíží.

Pokud mají USA vůli a moudrost zastavit druhé kolo násilné konfrontace, bylo by pro ně lepší volbou trávit čas vážnými úvahami, než si vybírat směšné, halasné a výhrůžné výrazy jako nyní.

Zastavení času není nejlepším řešením.

Pokud USA nebudou mít odvahu a moudrost, budou muset s úzkostí sledovat skutečnost, že se v průběhu času zvýší hrozba pro jejich bezpečnost.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp