Skip to content

Prohlášení generálního ředitele odboru amerických záležitostí MZV KLDR k otázce dialogu KLDR-USA

Pchjongjang, 27. června čučche 108 (2019) (KCNA) – Generální ředitel odboru amerických záležitostí Ministerstva zahraničních věcí KLDR Kwon Čong Gun vydal 27. června následující prohlášení:

Spojené státy nyní mnoho mluví o dialogu KLDR-USA, ale ve skutečnosti se proti nám dopouštějí stále zoufalejších nepřátelských činů.

Dialog KLDR-USA se nezahájí sám, ačkoli USA dokola jako papoušek hovoří o obnovení dialogu, aniž by zvážily jakýkoli realistický návrh, který by byl plně v souladu se zájmy obou stran.

 

Jak již soudruh předseda Komise pro státní záležitosti prohlásil ve svém historickém politickém projevu, USA by měly zasednout ke stolu k dialogu KLDR-USA se správným přístupem v termínu do konce tohoto roku.

Pakliže budeme uvažovat o vedení dialogu s USA, nejprve musíme vidět správný vztah k jednání na straně USA. Jednání by mělo probíhat s protějškem, který má dobrý smysl pro komunikaci, a může být možné pouze tehdy, když USA přijdou s vhodným protinávrhem.

V případě, že USA hodlají sedět se založenýma rukama jako dnes, může být dost času. Pokud se však Spojené státy budou snažit dosáhnout výsledku, čas nebude stačit.

USA by měly mít na paměti, že naše opakované varování není pouze prázdným slovem.

Chtěl bych také využít této příležitosti a poradit jihokorejským orgánům, které se pokoušejí o zlepšení svého obrazu šířením pověstí, že údajně hrají roli „prostředníka“ vztahů KLDR-USA.

Jihokorejské orgány nyní šíří veřejné mínění, jako by se mezi severem a jihem konal jakýsi dialog, ve snaze najít si vlastní místo a podílet se na procesu.

V pravém slova smyslu není stranami dialogu KLDR-USA nikdo jiný než KLDR a USA, a vzhledem k původu nepřátelství KLDR-USA jihokorejské úřady nemají nic, čím by se do dialogu mohly zapojit.

Jak je celosvětově známo, vztahy KLDR-USA postupují vpřed na základě osobních vztahů mezi soudruhem předsedou Komise pro státní záležitosti a prezidentem USA.

Pokud budeme potřebovat spojení s USA, provedeme jej jednoduše prostřednictvím styčného kanálu, který již funguje mezi KLDR a USA, a vyjednávání, pokud nějaké bude, se bude konat tváří v tvář mezi KLDR a USA. Proto nedojde k žádné události, ve které by jihokorejské orgány mohly dělat prostředníka.

Jihokorejské orgány nyní poskytují širokou publicitu údajným různým formám výměn a jednání za zavřenými dveřmi mezi severem a jihem, ale skutečnost je opačná.

Jihokorejské orgány by se raději měly zabývat svými vnitřními záležitostmi.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp