Skip to content

Vesmírny výskum

Poloha satelitu

www.n2yo.com/?s=39026


Komentár KCNA k právu na vypustenie satelitu

Pchjongjang, 18. September (KCNA) – KĽDR oznámila, že satelit Songunskej Kórey bude vypustený v čase a v mieste o ktorom rozhodne ústredný výbor Kórejskej Strany Práce.

Satelity reprezentujú nezlomnú dušu KĽDR a bezhraničnú silu na dosiahnutie prosperity a symbol suverenity.

To je dôvod, prečo ľud, ktorý má rád pravdu a spravodlivosť, má dôvod byť hrdí na KĽDR, ktorá robí skoky vpred aby sa stala vesmírnou silou.

Na rozdiel od toho sú zlomyseľné USA a konzervatívne sily na juhu Kórey plne zaneprázdnené ohováraním KĽDR zahmlievajúcimi a neodôvodnenými správami.

Označujú vyjadrenia riaditeľov Národného  vesmírneho výskumného úradu (NADA) a Inštitútu pre jadrovú energiu slovami ako „Stopka pre južno-severné vzťahy“, „opozícia pre medzinárodné spoločenstvo“ a „provokácia“.

Je to voči KĽDR neodpustiteľná provokácia. Vesmírny výskum na mierové účely je legitímnym právom suverénneho štátu, uznané medzinárodným právom.

Výskum vesmíru je súčasný svetový trend a veľa krajín vyrába a vypúšťa rôzne satelity. Vesmír má čoraz viac možností praktického využitia.

To dokazuje, že doba keď robilo výskum vesmíru iba niekoľko málo krajín sa stala minulosťou. V súčasnosti robí výskum vesmíru množstvo krajín.

Satelit, ktorý KĽDR pripravuje vypustiť, je mierová záležitosť, určená pre vedecký a technický výskumný program na budovanie ekonomickej sily a zlepšovania životnej úrovne ľudu.

KĽDR má komplexný štátny program pre výskum vesmíru, ktorý predpokladá vypustenie rôznych druhov satelitov, nevyhnutných na rozvoj národnej vedy a technológií, ekonomiky a národnej obrany.

Vypustenie satelitu ukazuje celú národnú silu Songunskej Kórey a posledný rozvoj vedy a techniky je časťou úsilia zaviesť tento rozsiahly program.

To, že sa KĽDR zaoberá vesmírnou vedou, výrobou pracovných družíc, ich vypúšťaním a riadením je legitímnym neodškriepiteľným právom suverénneho štátu a je v súlade so dohodou o využití vesmíru, ktorá definuje mierové využitie vesmíru ako všeobecne akceptované právo členov národného spoločenstva.

Prekonávanie posledných dosiahnutých vedeckých výsledkov vo výskume vesmíru je dôležitou vecou pre vedcov, technikov a pracujúcich KĽDR, je to čin pre národnú dôstojnosť a sebaúctu.

Nie je nič hlúpejšie ako nesprávne pochopenie satelitného vývoja KĽDR a snaha o zablokovanie takej jasne mierovej veci.

Je našim zvrchovaným právom vyniesť družicu do vesmíru, vytvorenú našim, od A do Z, vlastným domácim úsilím a technológiou.

Kórejská Strana Práce a ľud v KĽDR sú plne odhodlaní si legitímne uplatniť svoje právo bez ohľadu čo si myslí niekto iný.

Zvýšené úsilie nepriateľských síl zničiť vesmírny program KĽDR iba posilní odhodlanie o jeho uskutočnenie.

Publikované KCNA dňa 2015.09.18, v angličtine, názov článku: KCNA Commentary on Right to Satellite Launch