Skip to content

Pochopenie a obrana KĽDR

Vzhľadom k tomu, že KĽDR je považovaná imperialistickými štátmi za „nepriateľa číslo jedna“,  je nevyhnutné, aby sa ju antiimperialisti snažili pochopiť a obhájiť.

4s4s45g


Západné médiá tvrdia, že jadrový program KĽDR je veľkou hrozbou pre svetový mier. Prečo má KĽDR jadrové zbrane?

Keď západné médiá komentujú jadrový program KĽDR, nikdy nehovoria o hlavných dôvodoch tohto programu; snažia sa iba o ospravedlnenie amerického šikanovania; chcú, aby ľudia nevideli základnú logiku jej pozície. Politika KĽDR je jednoduchá a ľahko pochopiteľná: potrebuje jadrový odstrašujúci prostriedok.

Politikou KĽDR je denuklearizácia Kórejského polostrova, dostať krajinu z hrozby jadrovej vojny. Na dosiahnutie tohto cieľa nebola iná možnosť, ako vyvinúť vlastné jadrové kapacity.

Po druhej svetovej vojne boli USA jedinou krajinou na svete, ktorá mala jadrové zbrane. Za účelom prehĺbenia ich stratégie globálnej nadvlády sa rozhodli použiť atómovú bombu proti Japonsku. Fakty ukazujú, že v tejto situácii nebolo vôbec potrebné pre USA použiť takú zbraň. V Európe v máji 1945 bol Hitler porazený a vojna skončila. V Pacifiku sa to obrátilo úplne proti japonskému imperializmu. Bolo zrejmé, že sovietska armáda by sa mala podieľať na vojne proti Japonsku a Japonsko prehrá vojnu s USA. Bola to len otázka času než sa japonské vojnové úsilie zrúti. Japonsko nemohlo vyhrať proti kombinovaným silám Sovietskeho zväzu, Európe, Číne a USA. Neexistoval absolútne žiadny dôvod, aby USA použili jadrové zbrane. Vnútri zriadenia USA boli divoké argumenty o tom, či by mali byť použité tieto zbrane. Ľudia na celom svete nevedeli o ničivej sile jadrových zbraní – iba americkí vodcovia vedeli. Chceli, aby sa svet dozvedel o tom, ako mocné sú tieto zbrane tak, aby bol svet nútený ísť spolu s americkou politikou. Na dosiahnutie tohto cieľa nebrali do úvahy, koľko životov bude stratených. Pre nich je život obyčajných japonských ľudí ako život psov, zvierat. Nerobí im problém zabiť čo najviac ľudí na podporu svojich geopolitických cieľov.

Takže USA zhodili atómovú bombu na Hirošimu a Nagasaki. Neskôr ZSSR vyvinul jadrové zbrane tiež. Ako plynul čas, sovietsky jadrový arzenál hral úlohu pri vyvážení možnosti amerického použitia jadrových zbraní. To je hlavný dôvod, prečo USA nemohli používať tieto zbrane v druhej polovici 20. storočia. Neskôr bol klub jadrových zbraní rozšírený o Čínu, Britániu a Francúzsko. Pokiaľ ide o svetový mier ako celok, rozšírenie jadrového klubu bolo intuinívne videné ako zlá vec, ale realita bola, že vlastníctvo jadrových zbraní Čínou a Sovietskym zväzom bolo schopné kontrolovať použitie ostatných jadrových zbraní na akékoľvek účely.

Kórea je hneď vedľa dverí do Japonska. Mnohí Japonci žili v Kórei, pretože Kórea bola kolónia Japonska. Kórejský mediálny systém bol v tom čase spustený Japoncami. Takže keď došlo k Hirošime a Nagasaki, počuli o tom a veľmi dobre pochopili rozsah tejto katastrofy. Kórejskí ľudia pochopili veľmi dobre, koľko ľudí bolo za chvíľku zabitých v tomto priestore. Takže Kórejci majú od začiatku veľmi priamu skúsenosť s jadrovou vojnou.

Kórejská vojna začala v roku 1950. Američania si mysleli, že by mohli ľahko vyhrať túto vojnu, pretože mali všetky pokročilé konvenčné zbrane a zmobilizovali 16 satelitných krajín. V tejto dobe bola Čína ešte len oslobodená – Čínska ľudová republika bola len jeden rok stará. Medzitým Sovietsky zväz sa ešte stále zotavoval z obrovského zničenia za druhej svetovej vojny. Takže USA si mysleli, že by mohli ľahko vyhrať Kórejskú vojnu. Avšak zistili, že ich arogancia je stratená. V skutočnosti bola Kórejská vojna prvá vojna, ktorá kontroluje americké ambície.

Kórejská ľudová armáda a čínski dobrovoľníci bojovali s neuveriteľnou silou proti USA. Z amerického hľadiska je to vojna proti komunizmu. Ale komunisti mali plnú podporu ľudu týchto krajín. Kórea a Čína sú vidiecke krajiny, kde boli ľudia motivovaní predstavou o ich vlastnej krajine. To robí komunistická strana – Kórejská strana práce – distribuuje pôdu rovnomerne pre všetkých poľnohospodárov. Takže Kórejská strana práce mala plnú podporu ľudu, a masy ľudí sa zúčastnili v Kórejskej vojne. Poznali situáciu svojich bratov a sestier v južnej Kórei – dominujú statkári a americké záujmy – a pochopili, že ak KĽDR prehrá vojnu, pravidlo statkárov bude obnovené a pozemková reforma sa obráti. Takže to je dôvod, prečo sa obyčajní Kórejčania zapojili. Všetci sa zapojili a neváhali aj za cenu obetí.

Keď Američania videli, že vojna nepôjde podľa plánu, Eisenhower požiadal svojich poradcov: ako môžeme vyhrať vojnu? Americkí generáli, napríklad MacArthur) navrhli používať jadrovú hrozbu. USA sa domnievali, že v prípade, že varujú obyvateľstvo, že sa chystajú zhodiť atómovú bombu, budú ľudia utekať z frontu. Keďže boli svedkom následkov jadrovej vojny iba päť rokov predtým, milióny ľudí utiekli zo severnej Kórei a šli na juh. Výsledkom je to, že stále existuje 10 miliónov oddelených rodín.

Takže môžete vidieť, že Kórejci sú priamymi obeťami jadrového zastrašovania – viac, než ktokoľvek iný na svete. Jadrová otázka nie je abstraktná, pre nás je to niečo, čo musíme brať veľmi vážne.

Po Kórejskej vojne Spojené štáty nikdy neprestali s nepriateľskou politikou voči Kórei. Dnes hovoria, že nemôžu normalizovať vzťahy s KĽDR, pretože KĽDR má jadrové zbrane. Ale v 60., 70. a 80. rokoch nemala jadrové zbrane – to je potom normalizovanie vzťahov? Nie. Skôr, oni pokračovali v snahe ovládnuť Kórejský polostrov s vlastnou vojenskou silou. Je to Amerika, kto predstavil jadrové zbrane na Kórejskom polostrove. V 70. rokoch, s cieľom overiť vplyv Sovietskeho zväzu, nasadila jadrové zbrane v Európe a tiež v južnej Kórei. USA nikdy neprestali hroziť KĽDR s týmito zbraňami, ktoré boli hneď vedľa nej, na druhej strane demilitarizovanej zóny. Kórea je veľmi malá krajina, s vysokou hustotou obyvateľstva. Je úplne jasné, že v prípade, že by USA použili svoje jadrové zbrane, rozsah humanitárnej katastrofy by bol nepredstaviteľný.

Vláda KĽDR musela nájsť stratégiu, aby sa zabránilo Spojeným štátom použiť tieto zbrane. V roku 1970 boli diskusie medzi veľmocami, ako by mohli zabrániť jadrovej vojne. Päť veľkých mocností sa dohodlo na zastavení šírenia jadrových zbraní. Iba piatim krajinám bolo dovolené mať jadrové zbrane; ostatným nie. Zmluva o nešírení jadrových zbraní (NPT) vznikla v roku 1970. NPT jasne uvádza, že štáty s jadrovými zbraňami nemôžu použiť jadrové zbrane za účelom vyhrážania alebo ohrozovania nejadrových štátov. Takže KĽDR myslela, že keď sa pripojila k NPT, mala by byť schopná zbaviť sa jadrovej hrozby zo strany USA. Preto sa pripojila. Avšak, Spojené štáty nikdy nestiahli svoje právo na preventívny jadrový úder. Vždy hovorili, že akonáhle sú ohrozené americké záujmy, majú právo použiť svoje jadrové zbrane na účely prevencie. Takže je celkom zrejmé, že NPT nemôže zaistiť bezpečnost KĽDR. Na základe tohto sa rozhodla odstúpiť od zmluvy a sama formulovať inú stratégiu na ochranu.

Svetová situácia sa opäť zmenila po 11. septembri 2001. Bush povedal, že ak chcú Spojené štáty chrániť svoju bezpečnosť, potom je potrebné odstrániť „os zla“, krajinu po krajine. Tieto tri krajiny, uvedené ako členovia tejto „osi zla“ sú Irán, Irak a Severná Kórea. Bush povedal, že za účelom odstránenia tohto zla zo zeme by USA neváhali použiť aj jadrové zbrane. Udalosti od tej doby ukázali, že to nie je len rečnícka hrozba – vykonávajú túto hrozbu proti Afganistanu a Iraku.

V roku 1994 bola rámcová dohoda medzi Clintonovou vládou a KĽDR, ale Bushova vláda to stornovala, hovorila, že Amerika by nemala rokovať so zlom. Neokonzervataivisti povedali, že „zlé“ štáty by mali byť odstránené silou. Ako svedkovia toho, čo sa stalo v Afganistane a Iraku, si KĽDR uvedomila, že nemôžme zastaviť hrozby z USA samotnými konvenčnými zbraňami, že potrebuje vlastné jadrové zbrane za účelom obrany KĽDR a jej ľudu.

Americké jadrové zbrane sú oveľa sofistikovanejšie a modernizované v porovnaní so 70. a 80. rokmi. Majú ďalšie jadrové ponorky. Majú zbrane, ktoré sú menšie a je ťažšie ich odhaliť. Tak je ťažké povedať, či existujú jadrové zbrane trvalo umiestnené v južnej Kórei. Ale je veľmi zrejmé, že americké jadrové zbrane pravidelne navštevujú južnú Kóreu. Zrovna nedávno USA viedli spoločné vojenské cvičenie s Japonskom a južnou Kóreou. Počas týchto cvičení americká lietadlová loď George Washington vstúpila do juhokórejského prístavu Pusan na dobu troch dní. Aký druh lietadiel bol na lodi George Washington? Stíhačky a bombardéry, ktoré môžu ľahko zhodiť jadrové zbrane na Kórejský polostrov.

V marci 2013 predstavili bombardéry B52 na Kórejskom polostrove na vojenskom cvičení simulácii jadrového bombardovania v Severnej Kórei.

Americká politika nepopiera ani nepotvrdzuje, či majú jadrové zbrane v južnej Kórei. Ale faktom je, že môžu zaviesť tieto zbrane a začať úder kedykoľvek, takže či už sú tieto zbrane sú v skutočnosti tam, teraz nie je tak důležité.

Pri ďalšej priamej jadrovej hrozbe je tu tiež otázka „jadrového dáždnika“. USA rozširuje svoj jadrový dáždnik svojim priateľom, napríklad Japonsku, južnej Kórei a krajinám NATO. Ale Rusko a Čína nie sú ochotné otvoriť svoj jadrový dáždnik do iných krajín, pretože sa boja reakcie z USA. Žiadna krajina nebude chrániť KĽDR od amerických jadrových zbraní, a preto musí rozvíjať vlastné.

Pchjongjang školaDá sa teraz povedať, že voľba vyvinúť vlastnú jadrovú odstrašujúcu silu, bola správne rozhodnutie. Čo sa stalo s Líbyou? Keď chcel Kaddáfí zlepšiť vzťahy Líbye s USA a Veľkou Britániou, imperialisti povedali, že za účelom prilákania zahraničných investícií sa bude musieť vzdať svojho zbrojného programu. Kaddáfí dokonca povedal, že by navštívil KĽDR, aby ju presvedčil, aby sme sa vzdala svojho jadrového programu. Ale akonáhle Líbya demontovala všetky svoje jadrové programy, a toto bolo potvrdené západnou inteligenciou, západ zmenil svoju melódiu. To viedlo k situácii, kedy Kaddáfí nemohol ochrániť líbyjskú suverenitu a nedokázal ochrániť ani svoj vlastný život. To je významná historická lekcia.

KĽDR chce chrániť svoju bezpečnosť. Žiada USA, aby sa vzdali svojej nepriateľskej politiky; svojej vojnovej hrozby a nahradili zmluvu prímeria mierovou zmluvou. Iba vtedy, keď americká vojenská hrozba voči KĽDR bude odstránená; iba vtedy, keď bude zaručený mier na Kórejskom polostrove; až potom môže hovoriť o vzdaní svojich jadrových zbraní. Inými slovami, Spojené štáty by mali prijať otázku vážne; mali by mať pozitívny prístup k riešeniu tejto záležitosti.

Aj keď je na Kórejskom polostrove a v severovýchodnej Ázii obrovská americká vojenská prítomnosť, doteraz bola KĽDR veľmi úspešná v prevencii ďalšiej vojny na Kórejskom polostrove. Vojnová mašinéria USA sa nikdy nezastaví. Vietnam, Afganistan, Irak, Líbya, dnes Sýria… každý deň stovky nevinných ľudí umierajú kvôli imperialistickej politike na čele s USA. Ale potom, čo sa Kórejská vojna skončila v roku 1953, bola KĽDR schopná udržať mier na Kórejskom polostrove. Je to veľký úspech.

Politika Obamu je odlišná od Busha a konzervatívcov. Namiesto toho, aby riešil tieto problémy priamo, sa sťahuje do pozície „strategickej nedbanlivosti“. Obama chce, aby sa problém nechal tak ako je, než aby prijal reálne kroky k zlepšeniu situácie. Súčasná administratíva tvrdí, že existuje príliš veľa otázok čakajúcich na vyriešenie.

 

V poslednej dobe boli niektoré zaujímavé návštevy KĽDR, napríklad Eric Schmidt, generálny riaditeľ spoločnosti Google, a Dennis Rodman, basketbalová hviezda. Je veľmi ťažké povedať, či tieto návštevy budú mať pozitívny vplyv. Čo chce KĽDR urobiť, je dať správu americkému ľudu, že KĽDR je vždy ochotná zaoberať sa problémami a riešiť ich; že KĽDR chce zlepšiť svoje vzťahy s USA; že KĽDR nepovažuje USA za svojho stáleho nepriateľa. Dúfa, že tieto návštevy významných amerických občanov pomôžu sprostredkovať túto správu.

Americká vláda nikdy nerozšírila diplomatické uznanie KĽDR ako suverénneho štátu, zatiaľ čo spojenci USA, ako Británia a Austrália, prijímajú jej existenciu. Tieto krajiny podporujú politiku angažovanosti s KĽDR.

 

Pchjongjang panorámuKĽDR je socialistická krajina, kde je k dispozícii bezplatné vzdelávanie, kde je k dispozícii bezplatná zdravotná starostlivosť, kde je zdravie ľudí plne zaručené, kde je k dispozícii bezplatné bývanie. Verejná doprava je takmer zadarmo – platíte nejaké peniaze, ale v porovnaní s tým, čo budete platiť v Británii alebo v USA je v podstate zadarmo. Mesto Pchjongjang je plné veľkých bytov a domov, ktoré sú pre ľudí bezplatné. Severokórejské deti majú všeobecne oveľa vyššiu úroveň vzdelania ako ich britské náprotivky; drvivá väčšina severokórejských detí má k dispozícii zdarma po-školské aktivity, učenie na klavír, husle a tak ďalej. Tam nie je žiadne žobranie na uliciach, žiadne problémy s drogami. Turisti môžu opustiť svoje hotely kedykoľvek v noci a ísť von bez toho, aby sa báli o svoju bezpečnosť na uliciach, pretože tam nie sú žiadne problémy s lúpežami a gangami.

Prečo západné médiá po celú dobu informujú tak negatívne o KĽDR a nikdy nezmienia aj jej kladné stránky? Médiá chcú líčiť KĽDR ako zlo, ako druh pekla, pretože chcú ubezpečiť verejnosť, že neexistuje žiadna alternatíva ku kapitalizmu, imperializmu. Chcú, aby ľudia verili, že je len jeden ekonomický a politický systém; preto je proti ich záujmom povedať niečo pozitívne o socialistickom systéme.

Hoci médiá líčia KĽDR tak zle, počet ľudí, ktorí majú záujem o návštevu je vlastne stále väčší a väčší. Ak sa vydáte na zájazd, môžete navštíviť akékoľvek miesto aké sa vám páči. Existuje stále viac a viac možností rozvíjajúcich sa po celú dobu. Napríklad, mnoho turistov chce navštíviť KĽDR len na jeden deň, takže môžu urobiť jednodenný výlet cez hranicu s Čínou. Ďalší výlet je cesta vlakom, vlaky chodia z Číny a Ruska do Kórey. Tiež je možný letecký výlet na starých osobných lietadlách (typicky vyrobené v ZSSR v 50. alebo 60. rokov), ktoré sú v poslednom čase v móde u mnohých turistov. Spoločnosť z Nového Zélandu teraz usporadúva motocyklovú prehliadku celého Kórejského polostrova. Každý to môže nájsť, takéto prehliadky sú k dispozícii na internete.

Tieto prehliadky sa značne zvýšili v posledných rokoch, pretože KĽDR má oveľa viac podpornej infraštruktúry, takže cestovný ruch je viac otvorený a rôznorodý. To pomáha vytvoriť pevné kultúrne vzťahy s ostatnými krajinami.

Každá socialistická krajina má svoj vlastný spôsob, ako organizovať demokraciu a účasť na rozhodovaní, ako napríklad soviety v Sovietskom zväze a výbory pre obranu revolúcie na Kube – štruktúry, ktoré umožňujú ľuďom spravovať záležitosti ich pracovísk a miest, riešiť ich základné problémy a voliť ľudí do vyšších orgánov na regionálnej a národnej úrovni. KĽDR pôsobí demokraticky na všetkých úrovniach strany a vlády. Hlavnou vládnou stranou je Kórejská strana práce (KSP). Táto strana je masovou stranou s miliónmi členov, a je organizovaná demokratickou centralistickou líniou. Ak niekto v danej štruktúre strany (bunky) nefunguje podľa straníckej línie, ktorá bola prerokovaná a dohodnutá, potom obdrží kritiku od ostatných členov strany, a dostane šancu napraviť svoje správanie. Na každej úrovni strany sa využíva tento systém kritiky, sebakritiky a zodpovednosti s cieľom zachovať účinnú a správnu prácu.

Najvyššie ľudové zhromaždenie by mohlo byť považované za ekvivalent parlamentu. V rámci tohto Najvyššieho ľudového zhromaždenia sú celky provinčných, mestských a krajských úrovní. Členovia sú volení a tieto orgány sa často stretávajú. Sú zodpovední za prijímanie dôležitých rozhodnutí, normálnym demokratickým spôsobom. Napríklad, vzhľadom k obmedzenému rozpočtu, budú musieť hlasovať o tom, či míňať peniaze na vybudovanie novej materskej škôlky, alebo zlepšenie nemocnice, a tak ďalej. Týmto spôsobom sú široké masy ľudí zapojené do procesu riadenia spoločnosti. Ak orgány nefungujú správne, sú tu systémy pre ľudí, aby ich mohli kritizovať a odvolať sa proti zlým rozhodnutiam a negatívnej práci. Napríklad, ak je v určitej obci potrebné zlepšiť kanalizáciu, môžu miestni ľudia ísť protestovať do rady. Ak je ich protest je braný do úvahy a situácia sa zlepší, tak je problém vyrišený. Ak tomu tak nie je, môžu sa ľudia odvolať vyššie – do mestskej alebo provinčnej úrovne, aby sa ubezpečili, že Rada ich riadne zastupuje.

Existuje veľa strán a masových organizácií okrem KSP, ako napríklad čeondoisticka strana (čeondoismus je kórejske náboženstvo) a sociálnodemokratická strana. KĽDR nemá „rozhodujúcu“ a „opozičnú“ stranu – strany sú v priateľskom vzťahu a spolupracujú na rozvoji spoločnosti. Tieto všetky ďalšie strany sa podieľajú na ľudovom zhromaždení – podľa toho či dostanú dosť hlasov. Dokonca sú zastúpené v Najvyššom ľudovom zhromaždení.

Ľudia majú predsudky, že rozhodnutia prijíma len jedna osoba na vrchole, ale ako je to vôbec možné? Chod krajiny je zložitý proces, ktorý si vyžaduje energiu a kreativitu mnohých ľudí.

Ako bola KĽDR schopná prežiť posledné dve desaťročia, v takom ťažkom globálnom politickom kontexte? Sovietsky zväz – najväčšia socialistická krajina sa zrútila; ľudové demokracie vo východnej Európe už neexistujú. Ako je možné, že v takom nepriateľskom medzinárodnom prostredí bola KĽDR schopná ísť ďalej?

Arirang masové hryV posledných dvoch desaťročiach bolo pro KĽDR najťažšie obdobie. Zrazu stratila hlavných obchodných partnerov, z ničoho nič, bez varovania. To malo veľký vplyv na ekonomiku. A so zmiznutím ZSSR sa USA sťahovali do politiky intenzifikácie, veriac, že dni KĽDR sú zrátané. USA prehĺbili hospodársku blokádu a ich vojenskú hrozbu. Zastavili všetky finančné transakcie medzi KĽDR a zvyškom sveta. USA riadi tok v cudzej mene: hovoria, že každá banka bude terčom sankcií, ak bude robiť obchod s KĽDR, potom samozrejme banka ide spolu s nimi. Spojené štáty vydali také ultimátum, aby všetky spoločnosti: v prípade, že podnikajú so Severnou Kóreou, podliehali sankciám zo strany USA. A toto stále platí. Americká vláda si myslela, že ak znížia hospodárske vzťahy medzi KĽDR a zvyškom sveta, budeme musieť kapitulovať. Jediný dôvod, prečo bola KĽDR schopná prežiť, je úprimná jednota ľudí. Ľudia sa spojili pevne okolo vedenia. Pracovali veľmi tvrdo na riešení svojich problémov.

V posledných dvoch desaťročiach to bolo veľmi ťažké: nielen, že musela prežiť ekonomicky, ale tiež musela zmariť americké vojenské zámery. Preto musela veľa investovať a zamerať sa na posilnenie armády, vyrábať zbrane a rozvíjať jadrové schopnosti. Teraz, keď má jadrové zbrane, môže znížiť  vojenskú investíciu, pretože aj malý jadrový arzenál môže hrať odstrašujúcu úlohu. Je v pozícii, kedy sa môže brániť pred USA, ak by sa pokúsili zaútočiť. Preto sa teraz môže viac sústrediť na blaho ľudí.

Ekonomická sila USA sa znižuje, ale práve z tohto dôvodu sa USA snažia upevniť svoju politickú a vojenskú silu. Čo sa v súčasnej dobe odráža v „jadre Ázie“, ktorým je Čína. Význam Kórejského polostrova sa teda zvyšuje, vzhľadom k svojej blízkosti k Číne a Rusku. Kórejský polostrov je akýsi otočný bod a USA si myslí, že z neho môže vykonávať kontrolu nad veľkými právomocami.

 

KĽDR je naďalej zástancom a priateľom Sýrie. 

Nástenná maľba oslavuje KĽDR a Sýrie priateľstvoV minulosti mal večný prezident Kim Ir Sen (Kim Il Sung) veľmi kamarátske vzťahy s prezidentom Hafiz al-Asadom. Obaja predstavitelia zdieľali názor, že by mali bojovať proti imperialistickej politike. Sýria bola vždy zástancom palestínskeho sebaurčenia, a bola významným pilierom proti USA a izraelskej politike na Blízkom východe. Medzitým, KĽDR bola dôležitým pilierom proti politike USA na Kórejskom polostrove. Takže obe krajiny zdieľajú rovnakú politiku vo vzťahu k boju proti imperialistickej politike na celom svete. To je základom pre solidaritu medzi oboma krajinami.

Historicky Sýria nebola jediný priateľ KĽDR na Blízkom východe: mala blízke vzťahy s Násirovym Egyptom a Jásirom Arafatom a OOP (Organizácia za oslobodenie Palestíny) – títo vodcovia a krajiny zdieľali rovnakú filozofiu nezávislosti a rozvoja. Táto spoločná filozofia stále existuje medzi Sýriou a Severnou Kóreou.

Pod zámienkou zavádzania ľudských práv a demokracie na Strednom východe vytvárajú USA a jeho partneri chaos. Ich tzv. politika „arabskej jari“ vytvorila situáciu, kedy sú stovky nevinných ľudí každý deň zabitých. Ľudia bojujú medzi sebou v Egypte, Sýrii, Iraku, Libanone, všade. To je odrazom americkej <<rozdeľ a panuj>> politiky. Izrael – najvýznamnejší regionálny partner USA – je malá krajina, zatiaľ čo arabský svet je dosť veľký; takže USA a Izrael sa obávajú jednoty arabského sveta. Ako je možné, že nie je táto jednota? Snažia sa vytvoriť nenávisť medzi rôznymi politickými organizáciami, medzi rôznymi náboženskými skupinami, medzi rôznymi krajinami. Akonáhle je vytvorená táto nenávisť, motivujú ľudí k boju medzi sebou. Toto je „sloboda“, ktorú priniesli: sloboda pre ľudí, aby sa navzájom zabíjali. To je stratégia pre zaistenie bezpečnosti Izraela.

Je dôležité, aby arabskí ľudia chápali politiku rozdeľ a panuj. Táto politika bola používaná stovky rokov britským impériom, Američanmi a ďalšími imperialistickými ríšami. Ľudia sa musia zjednotiť za účelom ochrany svojich detí.

Počas posledných 10-15 rokov došlo k niektorým významným zmenám v Južnej a Strednej Amerike, v regióne historicky považovanom za „priedomie“ USA. V súčasnej dobe existujú progresívne vlády, a to nielen na Kube, ale aj vo Venezuele, Nikarague, Bolívii, Ekvádore, Brazílie, Argentíny a Uruguaji. 

Ľudia v Južnej Amerike sú viac uvedomelí, než kedykoľvek predtým. Kedysi bola Latinská Amerika ovládaná americkým imperializmom, s väčšinou vlád – mnohé z nich brutálne vojenské diktatúry – priamo podporované USA. Ale tieto vlády nezlepšili životy obyčajných ľudí. Takže teraz ľudia pochopili, že musia rozbiť vzťah závislosti s USA. Rozhodli sa vziať do rúk svoje vlastné osudy. Stačí sa pozrieť na Venezuelu: Venezuela bola na ropu bohatá krajina dlhú dobu, ale len keď sa Chávez dostal k moci bolo ropné bohatstvo rozdelené tak, aby obyčajní ľudia mohli mať z toho prospech.

Chávez chcel navštíviť Severnú Kóreu, ale nakoniec to jeho zdravotný stav nedovolil. Ale vždy podporoval dobré vzťahy medzi Venezuelou a Severnej Kóreou. KĽDR má pozitívne vzťahy s krajinami Latinskej Ameriky. Otvorila ambasádu v Brazílii. Má dobré vzťahy s Nikaraguou, Bolíviou, Venezuelou a samozrejme Kubou.

 

Podľa stránky http://www.invent-the-future.org/