Skip to content

Tisková zpráva vedoucího oddělení politického výzkumu Institutu amerických studií MZV KLDR

Pchjongjang, 16. prosince čučche 107 (2018) (KCNA) –  Vedoucí oddělení politického výzkumu Institutu amerických studií Ministerstva zahraničních věcí Korejské lidově demokratické republiky 16. prosince vydal následující prohlášení:

V červnu na historickém summitu v Singapuru vedoucí představitelé KLDR a Spojených států poskytli ujištění o zlepšení korejsko-amerických vztahů. Jedná se o významnou událost, která zajistí mír a bezpečnost regionu a světa. Současné korejsko-americké vztahy jsou v souladu s pevnou vůlí obou nejvyšších představitelů věrně provést společné prohlášení ze Singapuru.

Nicméně v rozporu s takovou situací se neustále uskutečňují zarputilé nepřátelské akce USA proti KLDR a já nemohu odolat ohromení a rozhořčení.

V uplynulých šesti měsících po singapurském summitu KLDR – USA američtí vysoce postavení politici včetně ministra zahraničních věcí zlovolně znevažovali naši republiku téměř každý den. Ministerstvo zahraničí a ministerstvo financí uložily osmkrát sankce proti podnikům, jednotlivcům a lodím nejen naší země, ale také třetích zemí, včetně Ruska a Číny, po vymyšlení všemožných záminek včetně praní špinavých peněz, protiprávního překládání mezi loděmi a kybernetických útoků.

V poslední době se USA uchylují k lidskoprávnímu plánu proti KLDR, aby vyvolávaly záměrné provokace přidáváním vysokých vládních funkcionářů KLDR, suverénního státu, do svého seznamu jednostranných sankcí, pro nesouhlas s neexistující „otázkou lidských práv“.

Nyní mezinárodní společenství aktivně vítá naše iniciativní opatření týkající se denuklearizace a jednohlasně vyžaduje, aby na něj Spojené státy reagovaly, a prezident Trump využije každé příležitosti k vyjádření své ochoty zlepšit korejsko-americké vztahy. V tomto okamžiku se americké ministerstvo zahraničí, na rozdíl od slov prezidenta, snaží vrátit korejsko-americké vztahy k výchozímu bodu loňského roku, kdy došlo k přestřelce. To vyvolává podezření, co je postranním motivem ministerstva zahraničí.

Jsou-li toto diplomaté „jediné supervelmoci“, měli by si z dějin korejsko-amerických vztahů uvědomit, že nepodléháme sankcím a tlaku.

V podmínkách trvající konfrontace, nedůvěry a nepřátelských vztahů mezi KLDR a USA nemohou hrozby, vydírání a nátlak na druhou stranu vyřešit problém – je to nesporná pravda. A zhoršení situace, k němuž by mohly tyto nepřátelské akce vést, by nebylo prospěšné pro mír a bezpečnost nejen Korejského poloostrova, ale i celého regionu a celého světa – to si Spojené státy jistě dobře uvědomují.

Jelikož víme příliš dobře, že hluboce zakořeněné nepřátelství mezi KLDR a USA nemůže být odstraněno přes noc, navrhujeme, aby se korejsko-americké vztahy postupně zlepšovaly řešením toho, co je možné v etapách provést, přičemž prioritou je budování důvěry.

Pokud vysoce postavení politici americké administrativy včetně ministerstva zahraničí počítají s tím, že nás mohou přimět ke vzdání se jaderných zbraní zvýšením intenzity sankcí, tlaku a rozruchem v oblasti lidských práv, což nemá nic společného se založením důvěry, pak není větší chyba než toto. A to naopak navždy uzavře cestu k denuklearizaci Korejského poloostrova, což není pro nikoho žádoucí výsledek.

USA by si měly uvědomit ještě předtím, než bude příliš pozdě, že „maximální tlak“ proti nám nefunguje, a zaujmout upřímný postoj k uskutečnění singapurského společného prohlášení.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp