Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Požehnaný vojakmi

Dňa 1. decembra 1996 navštívil veľký vodca súdruh Kim Čong Il 105. soulskú Rju Kjong Suovu gardovú tankovú divíziu Kórejskej ľudovej armády, aby si pozrel tréning tankistov.

Vyšiel na pozorovacie stanovište a prezrel si cvičisko, na ktorom sa víril sneh.

Dôstojník divízie ukazoval na horúce vyhrievané kamene roztrúsené na podlahe pozorovacieho stanovišťa a povedal, že ich priniesli vojaci. Generál, veľmi dojatý, sa na ne upriamene pozeral a chválil vojakov.

Cvičenie začalo.

Čím viac času prešlo, tým viac búrka zúrila.

Na pozorovacom stanovišti bolo mrazivo.

Dôstojníci divízie a ostatný sprievod požiadal súdruha Kim Čong Ila, aby sa postavil na kamene a zahrial sa. V priebehu cvičenia však stál na mrazivej podlahe.

O mnoho rokov neskôr veľký vodca sledoval predstavenie umeleckej skupiny divízie, najmä recitáciu básne s názvom Veľká songunská cesta, napísanú na tému vyššie spomínaných ohrievaných kameňov. Povedal funkcionárom, že pri pohľade na predstavenie si spomenul na sledovanie tankového cvičenia počas Namáhavého pochodu.

Pokračoval: V ten deň bolo veľmi chladno. Mal som pocit, akoby som mal zmrznuté nohy. Vojaci priniesli horúce kamene na pozorovacie stanovište, aby som sa mohol zahriať. Keď som videl výcvik vojakov v treskúcej zime, nemohol som stúpiť na tie ohrievané kamene. V okamihu, keď som uvidel kamene, ktoré priniesli moji chvályhodní vojaci, cítil som teplo v srdci a oči sa mi zaliali slzami.

Potom dodal: Nikde na svete nie sú tak vynikajúci vojaci, ako tí moji. Som požehnaný svojimi vojakmi.“

Veľký vodca súdruh Kim Čong Il pri návšteve 105. soulskej Rju Kjong Suovej gardovej tankovej divízie