Skip to content

Exkurzia v pivovare Tedonggang

Kórejci milujú pivo. V súčasnej dobe existuje v KĽDR mnoho značiek piva: Rjonson, Kumgang, Ponhak, Kjonhyn… Avšak, je to práve Tedongang (Taedonggang), ktorý sa stal najobľúbenejším penivým nápojom nielen medzi miestnymi milovníkmi piva, ale aj medzi cudzincami žijúcimi v Kórei. Podľa výrobcu sa pivo dokáže kvalitou vyrovnať popredným zahraničným značkám. A s tým sa nedá nesúhlasiť – jeho jedinečná chuť osvieži v horúcich letných dňoch a vytvára príjemnú atmosféru pri stole v každom ročnom období.

Aby ste videli, ako sa vyrába najznámejšie pivo v krajine, prinášame vám reportáž pracovníkov ruskej ambasády v KĽDR, ktorí sa 25. mája vydali na exkurziu do Tedonganského pivovaru, ktorú pre nich zorganizovali kolegovia z ministerstva zahraničných vecí KĽDR. Pivovar bol postavený v roku 2002 v pchjongjanskom obvode Sadon, s ročnou kapacitou 70 miliónov litrov. Zamestnáva približne 700 ľudí, ktorí zabezpečujú kompletný výrobný cyklus od prípravy mladiny až po dodanie hotových výrobkov k zákazníkom. Ruskí návštevníci boli zaskočení nielen doslova sterilnou čistotou výrobných hál, ale aj takmer 100%-nou automatizáciou.

Na výrobu sladiny sa používa domáci slad, chmeľ, ryža a škrob, pričom chmeľ sa pestuje v družstevnom podniku v provincii Rjanggang. Avšak hlavnou zložkou piva je samozrejme najčistejšia artézska voda, ktorá je dodávaná z predmestskej štvrti Mirim vodovodom dlhým 10 km. Denná spotreba vody v závode je 3000 metrov kubických.

Výroba mladiny začína prípravou kaše: voda sa zmieša s drveným sladom a táto zmes sa potom filtruje. V závode Tedong sa iba jeden druh – „jednotka“ vyrába výlučne na báze jačmeňa. Všetky ostatné sa vyrábajú s väčším či menším prídavkom ryže. Ďalším krokom je varenie s chmeľom v sladinovom kotle. Počas varenia mladina dostáva intenzívnu arómu chmeľu a dezinfikuje sa. Po vychladnutí zmesi sa táto destiluje do fermentačného tanku, kde pivo zreje po dobu 15 dní, a u „zlatej dvojky“, najpopulárnejšej medzi ruskými Pchjongjančanmi, je to 25 dní. Hotové pivo sa ochladí na nulovú teplotu (pretože jeho teplota tuhnutia je mínus 3 stupne), filtruje sa a uskladní na niekoľko dní pred plnením.

V závislosti na pomere zložiek a výrobných metódach sa pivo Tedong (Taedong) čísluje číslami od 1 do 7, pričom posledné dve sú tmavé. Každý druh má svoju špecifickú farbu a chuť. Podľa riaditeľa závodu, Lee Bon Haka, najpopulárnejšou je „čierna dvojka“, takže je to práve ona, ktorá sa stáča do fliaš aj sudov, a odnedávna aj do hliníkových plechoviek.

Dokonca aj pri východe z podnikovej predajne návštevníkov neprestávala prenasledovať aróma chmeľu. Poďakovali riaditeľovi závodu za zaujímavú prehliadku a samozrejme neodolali niekoľkým dúškom tohoto lahodného nápoja.

Fotografie boli prevzaté zo stránky ruskej ambasády v Pchjongjangu na sociálnej sieti

Zdroj: Veľvyslanectvo Ruskej federácie v KĽDR
www.facebook.com/RusEmbDPRK