Skip to content

Náboženská sloboda v KĽDR: Kostol Čangchung

Kostol Čangchung, situovaný v pchjongjanskom obvode Songjo, bol postavený v októbri 1988. Množstvo katolíkov z mesta ho pravidelne navštevuje počas bohoslužieb. Medzi ľuďmi sediacimi v laviciach nájdete osoby rôzneho povolania – umelci, príslušníci pracujúcej inteligencie, robotníci, poľnohospodári a podobne. Počas bohoslužby vo svojich myšlienkach obnovujú vlastenecký prísľub aktívne prispievať k prosperite krajiny.

Týchto bohoslužieb sa počas svojich návštev Pchjongjangu zúčastňujú aj juhokórejskí a zámorskí kórejskí duchovní a veriaci a katolíci z diplomatických zborov a medzinárodných organizácií sídliacich v meste.

V kostole každý utorok slúžia kórejskí katolíci „pobožnosť za národné zmierenie a jednotu“, v kontakte s katolíckym katedrálnym kostolom Mjeongdong v južnej Kórei, v túžbe čo najskôr dosiahnuť národnú nezávislosť a mierové znovuzjednotenie.

Účastníci bohoslužieb sa modlia za ukončenie národného rozdelenia a za zmierenie, jednotu a znovuzjednotenie kórejského národa s tým, že láska, spravodlivosť a mier sú Božou disciplínou, a sľubujú, že sa budú odhodlane venovať uskutočňovaniu posvätnej veci národného zjednotenia.

Počas najväčších sviatkov podáva cirkevný zbor umelecké vystúpenia.

Štát právne zaisťuje, aby veriaci mohli viesť náboženský život podľa svojej slobodnej vôle.

Han Čchol Ču