Skip to content

Doprava

Mestská hromadná doprava

Verejná doprava je zabezpečovaná metrom, trolejbusmi, električkami a autobusmi. V KLDR jsou dva tramvajové provozy (v ČR 7) a asi 15 měst provozuje trolejbusy (v ČR 13). V Pchjongjangu jsou v provozu dvě trasy metra.

Pchjongjang – električky, trolejbusy a metro. Video z r. 2016 natočil Daniel Möschke:

V záběrech vidíme tramvaje Tatra T3 a KT8D5 čs. výroby, trolejbusy vyrobené v KLDR včetně vozů s licenčně vyrobenou karosérií čs. autobusů Škoda 706 RTO a Karosa C 734 a soupravy metra vyrobené v KLDR v 70. – 80. letech ve spolupráci s NDR a ČLR. Nechybí nejnovější souprava, vyrobená v KLDR v r. 2015.

Na níže umístěných snímcích jsou zachyceny československé tramvaje Tatra typových řad T3, T5 a KT8D5 v dubnu 2017, vyfotografované delegací Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan.

Následují snímky pchjongjangských trolejbusů, pořízené rovněž delegací Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan v dubnu 2017. V provozu převažují novější trolejbusy Čcholima, vyrobené v Pchjongjangu, ale nasazovány jsou i starší vozy této značky, vyrobené licenčně v karosérii československých autobusů Karosa C 734 a Škoda 706 RTO.

Zřídka se vyskytují ještě i další starší vozy, např. v karosérii maďarských autobusů Ikarus.


Projížďka Pchjongjangem v trolejbuse z r. 1964:

Na videu je kloubový trolejbus Čcholima vyrobený v KLDR v karosérii čs. autobusu Škoda 706 RTO v r. 1964 a předaný do provozu maršálem Kim Ir Senem. Každá hvězda na jeho karosérii znamená 50 tisíc km bez nehody. V době natáčení (září 2014) to činilo celkem 6,8 milionu km.

V provozu autobusů převažují novější vozy čínských značek Yutong, KingLong a dalších převážně zahraničních vozidel, nicméně setkat se lze ještě i s vozy československé výroby Karosa B 732 a C 734 (vyráběnými v l. 1981 – 1996). Snímky níže pocházejí rovněž z návštěvy delegace Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan v dubnu 2017.

Metro v Pchjongjangu

V hlavnom meste KĽDR je vybudované najhlbšie metro na svete. Niektoré jeho stanice sa nachádzajú v hĺbke až 120 metrov pod povrchom.

Metro bolo uvedené do prevádzky v roku čučche 62 (1973) a má dve trasy: Čcholima (podľa bájneho okrídleného koňa z kórejskej mytológie) a Hjoksin (v preklade inovácia alebo obnova).
Všetky stanice metra sú pomenované revolučnými názvami (Červená hviezda, Súdruh, Zjednotenie, Raj…)
Stanice sú ozdobené krásnymi mozaikami, sochami a ďalšou výzdobou v štýle socialistického realizmu.

Lístok na metro stojí v prepočte približne 0,03 EUR a sociálne zariadenia, noviny a ďalšie služby na staniciach sú úplne zadarmo.


Cestujúci si môžu počas čakania na spoj prečítať dennú tlač

Stanica Keson v roku 2010

Zahájení provozu nové soupravy metra, vyrobené v KLDR, v přítomnosti Kim Čong Una (4. 12. 2015):

Železničná doprava

Železnice je hlavním dopravním prostředkem v KLDR v osobní i nákladní dopravě. Tratě dosahují délky cca 5250 km (v ČR cca 10 tisíc km), většina je normálního rozchodu, ale existují i širokorozchodné a úzkorozchodné. Hlavní tratě jsou elektrifikovány. Mezinárodní vlaky jezdí do Pekingu a Moskvy. Většina lokomotiv i vagónů je vyrobena v KLDR a ČLR.

dsc03594

Budova hlavního nádraží v Pchjongjangu byla vyfotografována čs. delegací v dubnu 2017
Fotografie zrekonštruovanej úzkorozchodnej trate Hamhung – Pujonhoban

Elektrická lokomotíva vyrobená v KĽDR

Železničná doprava v cementárňach Sangwon

Pravidelný provoz parních vlaků byl ukončen na hlavních tratích koncem 70. let (v 50. – 70. letech byly elektrifikovány, stejně jako v SSSR i ČSSR), na vedlejších koncem 90. let. Rozvoj železniční dopravy, stejně jako celého národního hospodářství, výrazně poškodil rozpad světové socialistické soustavy, brutální blokáda a vojenské ohrožování ze strany imperialistických agresorů.

Píseň „Mladý strojvůdce“:

Automobily z KLDR

 

KLDR vyrábí vlastní osobní i nákladní automobily, autobusy, trolejbusy, stejně jako traktory, lokomotivy a vagóny. Vyrobila i vlastní soupravu metra a letadlo. Ve výrobě dopravních prostředků uplatňuje, stejně jako v celém národním hospodářství, linii nezávislosti a soběstačnosti. V období existence světové socialistické soustavy byly v KLDR licenčně vyráběny čs. autobusy Škoda, později Karosa. V jejich karosérii byly stavěny i trolejbusy, u kterých byl naftový motor nahrazen elektrickým (značka Čcholima a Předvoj mládeže). Některé z nich jezdí dodnes, většina však byla nahrazena modernějšími vozy, protože životnost autobusů a trolejbusů je kratší než doba, která uplynula od tragického pádu ČSSR.

Tramvaje v KLDR pocházejí z bývalé ČSSR, ČLR a ze Švýcarska.

Stanice technické kontroly v Pchjongjangu:

 

 

Osobní automobily v KLDR

p1080407

Individuální automobilová doprava je regulována v souladu s politikou kolektivismu a péče o životní prostředí. Díky soustředění velké většiny dopravy na železnici (a v mezinárodní dopravě také na lodě a letadla) se nesetkáme v KLDR s dopravními kolapsy a občané jsou uchráněni velké části tragických dopravních nehod. Občanům jsou zpravidla zajištěny pracovní příležitosti v místě bydliště nebo v jeho blízkosti (jako tomu bylo v ČSSR), čímž se snižují nároky na osobní dopravu.

Jak je patrné ze snímků, pořízených čs. delegací v dubnu 2017, je v provozu řada vzorně udržovaných starších vozů Mercedes-Benz.

 

 

Korejské traktory

Lodná doprava

 

Lodě na řece Tedong v Pchjongjangu na týchto snímkach byly pořízeny čs. delegací v dubnu 2017 z Věže čučche. Největším plavidlem na snímcích je Kombinovaná loď služeb Mučige. V Pchjongjangu jsou provozovány i nové lodě na elektrický pohon.

17. mája čučche 106 (2017) bola zahájená prevádzka pravidelnej trajektovej linky medzi kórejským Rasonom a ruským Vladivostokom: http://www.kldr.info/2017/05/18/prevadzka-lodnej-linky-rason-vladivostok-zahajena/

Letecká doprava

Letecké spojenie KĽDR s ostatnými krajinami, rovnako ako aj vnútroštátne lety na území KĽDR, zabezpečuje spoločnosť Air Koryo, ktorá bola založená 21. septembra čučche 44 (1955) pod názvom Čosonminhang. Rozhodnutím vlády bola 28. marca čučche 81 (1992) premenovaná na Air Koryo.

V minulosti, počas existencie socialistického tábora v Európe, prevádzkovali kórejské aerolínie medzinárodné lety do mnohých európskych destinácií, ako napríklad Moskva, Berlín či Sofia. Vplyvom zložitej medzinárodnej situácie bola prevádzka týchto liniek zrušená a v súčasnosti prevádzkuje Air Koryo tieto pravidelné medzinárodné linky:

  • Pchjongjang – Peking
  • Pchjongjang – Šanghaj
  • Pchjongjang – Šen-jang (Čína)
  • Pchjongjang – Vladivostok

Okrem toho zabezpečuje radu charterových letov do rôznych domácich aj medzinárodných destinácií.

Flotilu Air Koryo tvoria prevažne lietadlá ruskej výroby Antonov, Tupolev a Iljušin.

p1080048

Na snímke čs. delegácie z apríla 2017 je zachytené lietadlo Tupolev Tu-204 spoločnosti Air Koryo na letišti v Pekingu

Medzinárodné letisko Pchjongjang bolo zrekonštruované a v roku 2015 bol uvedený do užívania nový terminál 2.
Viac informácií o letisku v Pchjongjangu nájdete tu: http://www.kldr.info/letiste-v-pchjongjangu/.

 

Dopravní policie

Mnoho křižovatek je řízeno nebo dozorováno příslušnicemi (méně často i příslušníky) dopravní policie.

 

P1090186

P1080569

P1080576

Záběry níže pocházejí z filmu „Dopravní policistka na křižovatce“, KLDR, 1986. Děj filmu se odehrává převážně na Restaurační ulici před hotelem Korjó, nedaleko míst na fotografiích výše, z návštěvy delegace Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan v dubnu 2017. 

dopravni_policistka

dopravni_policistka_02