Skip to content

Prevádzka lodnej linky Rason – Vladivostok zahájená


Rason, 17. mája čučche 106 (2017) – 17.mája sa v radžinskom prístave uskutočnilo slávnostné otvorenie trajektovej linky Rason – Vladivostok. Zúčastnili sa jej podpredseda Ľudového výboru mesta Rason súdruh Cho Ying Ho, generálny konzul Ruska v Čchongdžine Jurij Bochkarev, robotníci z prístavu, študenti a učitelia z Rasonského inštitútu námornej dopravy.

Na zhromaždení vystúpil ruský zástupca projektu, generálny riaditeľ spoločnosti InvestStroyTrest V. Baranov, ktorý poznamenal, že začatie pravidelnej prevádzky lode Mangjonbon na trase Rason – Vladivostok – Rason je výsledkom aktívnej spolupráce ruskej spoločnosti s vedením mesta Rason a správou radžinského prístavu a je prejavom vzájomnej túžby rozvíjať bilaterálnu spoluprácu.  Vedúci oddelenia pre námornú a pozemnú dopravu ľudového mestského výboru, súdruh Lee Bong Il zdôraznil, že tento projekt je dôkazom priateľských vzťahov medzi KĽDR a Ruskou federáciou.

Loď Mangjonbon (kórejskej výroby, vyrobená v r. 1971, výtlak 9000 ton) dokáže prepraviť cestujúcich (200 osôb) aj náklad (1500 ton). Predpokladá sa, že Mangjonbon bude vykonávať od 4 do 6 plavieb mesačne. Súčasná prevádzka má skúšobný charakter. Prví pasažieri boli dvanásti čínski turisti, ktorí navštívia Vladivostok a po dvoch dňoch pobytu na území Prímorského kraja sa vrátia do Rasonu. Nikdy predtým neexistovala pravidelná osobná doprava medzi prístavmi KĽDR a Ruska.

Zdroj: stránka veľvyslanectva Ruskej federácie v KĽDR