Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Kto je slávny generál?

Historici napísali, že slávnym generálom je niekto, kto porazí silnejšieho nepriateľa vďaka vynikajúcej odvahe a brilantnej taktike. Starší diplomat, ktorý čítal biografie takmer všetkých slávnych generálov sveta, spochybnil presnosť prijatej definície. Rozmýšľal; Kto je slávny generál v pravom slova zmysle?

Jeden júnový deň v roku 1985, keď sa stretol so súdruhom Kim Čong Ilom, mu povedal o svojich pochybnostiach.
Súdruh Kim Čong Il povedal, že rôzni ľudia môžu mať rôzne názory a spýtal sa ho, čo si myslí on. Funkcionár odpovedal, že nedokáže usúdiť, kto sú najväčší generáli, pretože historici sa nevedia zhodnúť – niektorí uvádzajú troch najslávnejších generálov, ďalší sedem a iní dokonca desať. Potom vymenoval biografie, ktoré prečítal – Alexander Veľký, Hannibal, Cézar, Spartakus, Napoleon, Kutuzov, Džingischán, Ču-ke Liang, Žukov, Stalin a ďalší.

Súdruh Kim Čong Il s úsmevom na tvári povedal: Beethoven vytvoril slávnu Symfóniu č. 3, ktorú venoval Napoleonovi ako hrdinovi bojujúcemu za ľudské práva a demokraciu. Keď si však uvedomil, že Napoleon bol tyranom s ambíciou stať sa cisárom, vymazal meno Napoleona z názvu symfónie a povedal, že Napoleon je nikto. Príbeh o tom, ako vznikla symfónia Eroica, ukazuje, že ľudia nesúhlasili s historikmi, keď opisovali tohto človeka ako hrdinu a ako slávneho generála. Bez ohľadu na to, akí odvážni a statoční boli, ambiciózni kariéristi, tyrani a agresori, ktorí usilovali o kontinentálne alebo svetové dobývanie, boli nevyhnutne opustení ľuďmi.

Kto sa potom môže nazývať slávnym generálom?

Na túto otázku súdruh Kim Čong Il odpovedal:
„Slávni generáli sú tí, ktorí dosiahli historické úspechy v spravodlivých vojnách za dosiahnutie nezávislosti ľudových más a tí, ktorí žijú navždy v pamäti ľudí za to, ako sa podieľali na formovaní osudu svojich krajín a národov.“

Funkcionár sa opýtal súdruha Kim Čong Ila, vďaka ktorým povahovým vlastnostiam dosiahli úspech svetoznámi generáli.

„To je zložitejšia otázka,“ povedal s úsmevom.
Predniesol svoje názory na niektorých svetoznámych generálov, vrátane Spartaka, vodcu povstania gladiátorov, Kutuzova, ktorý porazil Napoleona, Žukova, ktorý bol maršálom Sovietskeho zväzu a štvornásobným hrdinom, a generalissima Stalina, a potom pokračoval: „Myslím si, že kvality, ktoré musí mať slávny generál, sú vynikajúca múdrosť a taktika, silná viera a vôľa, neúprosná odvaha a smelosť a horiaca vášeň a dobročinnosť. Inými slovami, generál sa dá nazvať generálom v pravom zmysle slova, keď dosiahne víťazstvo vďaka sile svojej ideológie, viery a vôle, odvahy a zhovievavosti, vášne a dobročinnosti.“