Skip to content

Tiskový mluvčí ministerstva zahraničí odsoudil zvýšený tlak USA na KLDR

Pchjongjang, 6. května čučche 107 (2018) (KCNA) – Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Korejské lidově demokratické republiky odpověděl v neděli 6. května na otázku Korejské ústřední tiskové agentury (KCNA) ohledně zvýšeného tlaku USA na KLDR:

V poslední době Spojené státy klamou veřejné mínění a tvrdí, že vyjádření KLDR o záměru denuklearizace Korejského poloostrova provedené prostřednictvím Pchanmundžomské deklarace, přijaté na historickém summitu severu a jihu, je výsledkem tzv. sankcí a nátlaku.

Zároveň otevřeně zmiňují, že nebudou snižovat sankce a tlak, dokud se KLDR zcela nevzdá svých jaderných zbraní, a také se pokoušejí zhoršovat situaci na Korejském poloostrově rozmístěním strategických prostředků a vyzdvihováním otázky „lidských práv“ v KLDR.

USA záměrně provokují KLDR v době, kdy situace na Korejském poloostrově vede k míru a usmíření díky historickému severo-jižnímu summitu a Pchanmundžomské deklaraci. Tento čin nelze interpretovat jinak než jako nebezpečný pokus o zničení obtížně vytvořené atmosféry dialogu a o zvrácení situace zpět.

K řešení problému nepřispěje, pokud si USA budou nesprávně vykládat mírumilovný záměr KLDR jako znamení „slabosti“ a nadále pokračovat ve svém tlaku a vojenské hrozbě.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp