Skip to content

Projev chargé d´affaires KLDR s. Kim Čchon Se

pektusan_007Projev chargé d´affaires Korejské lidově demokratické republiky soudruha Ing. Kim Čchon Se (anglickým přepisem Kim Chon Se) na celostátním setkání Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan v Praze dne 18. června 2016

 

Vážené soudružky, vážení soudruzi a milí přátelé,

rád bych nejprve vyjádřil srdečné poděkování Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan za zorganizování tohoto shromáždění a pozvání na ně.

Zároveň bych při této příležitosti rád vřele pozdravil všechny soudružky, soudruhy a přátele, kteří projevují stálou podporu a solidaritu korejskému lidu v jeho úsilí o budování socialistického státu a znovusjednocení vlasti.

V začátkem května tohoto roku se u nás slavnostně konal historický 7. sjezd KSP, který se stal předělem ve vývoji naší strany a revoluce.

V souladu s jednoznačnou vůlí a přáním všech členů strany, vojáků a důstojníků KLA a našeho lidu, zvolil 7. sjezd KSP soudruha Kim Čong Una, nejvyššího představitele KSP a našeho lidu, předsedou KSP. Tato volba je výraznou událostí, která má historický význam ve vývoji budování socialismu pro naši zemi a naši stranu.

7. sjezd KSP všestranně zhodnotil úspěchy, které jsme dosáhli při budování socialismu a stanovil cíl a klíčové úkoly pro další pokroky v budování socialismu a znovusjednocení rozdělené vlasti.

Úkolem budování socialismu je dosáhnout urychlení rozvoje ve všech oblastech včetně ekonomiky, obrany a kultury prvořadým rozvojem a vedoucí rolí vědy a techniky.

Úsilí zaměřené na vybudování silného hospodářství by mělo být klíčovou oblastí, na kterou KSP a vláda KLDR musí soustředit všechny zdroje a síly.

Na sjezdu byl vyhlášen pětiletý plán do roku 2020 pro rozvoj ekonomiky země a konkrétní úkoly pro odvětví pro splnění tohoto plánu.

Na sjezdu byly také uvedeny důležité úkoly, které je třeba splnit, aby se dosáhlo znovusjednocení korejského národa a zahraniční politiky naší strany.

Náš národ trpí bolestí rozdělení vlasti, vynuceného vnějšími silami, déle než 60 let.

Je stálou linií naší strany realizovat sjednocení vlasti společnými silami celého národa samostatně bez vnějších vměšování.

Věčný prezident naší republiky soudruh Kim Il Sung a věčný generální tajemník KSP Kim Čong Il za svého života vyzdvihli tři charty sjednocení vlasti a otevřeli široké prostory k realizování cíle sjednocování korejského národa.

Tři charty obsahují tři základní principy sjednocení – sjednotit vlast samostatně bez vnějších vměšování, mírovým způsobem a cestou vytvoření velké národní jednoty, návrh vytvoření konfederace a desetibodový program pro velkou národní jednotu.

Zásadně zlepšit vztah mezi severem a jihem je naléhavým problémem pro sjednocení vlasti. Proto je důležité dodržovat a splnit společné deklarace podepsané nejvyššími představiteli ve dnech 15. června roku dva tisíc a 4. října roku dva tisíc sedm, vážit si sebe navzájem, řešit všechny problémy dialogy a jednáními a odstranit napjatou vojenskou situaci.

Dnes náš lid a všichni členové naší strany povstali v boj k provedení rozhodnutí, učiněných 7. sjezdem KSP a dosáhnou hodně úspěchů při ekonomické výstavbě a posílení obranyschopnosti.

Jsem přesvědčen, že pod vedením soudruha Kim Čong Una a KSP dosáhne dílo našeho lidu pro budování socialismu a znovusjednocení rozdělené vlasti konečného vítězství.

Co se týče zahraničních politik KSP, nezávislost, mír a přátelství jsou trvalé zahraníční politiky naší strany a na 7. sjezdu ještě jednou potvrdili této stanovisko.

Budeme nadále usilovat pro upevnění a rozšíření spolupráce a přátelských vztahů se všemi zeměmi, které respektují naši suverenitu.

Rád bych Vás stručně informoval o současné situaci na Korejském poloostrově.

Mírový prostor a mírová situace jsou pro nás velmi důležité, abychom se soustředili na rozvíjení ekonomiky a zlepšení životní úrovně našeho lidu.

Nyní je Korejský poloostrov jednou z nejcitlivějších a nejnapjatějších oblastí světa z hlediska míru a bezpečnosti.

I letos od února do konce dubna Spojené státy americké  a jižní Korea na Korejském poloostrově pořádaly rozsáhlé společné vojenské manévry proti nám. Bylo tam tři sta tisíc jihokorejských vojáků a dvacet osm tisíc amerických vojáků s nejmodernější vojenskou technikou včetně strategických jaderných bombardérů.

Zejména Spojené státy a jižní Korea otevřeně prohlásily, že hlavním cílem těch manévrů je „obsazení našeho hlavního města Pchjongjangu“ a „fizické likvidování našeho vedení“ a chtěly zjistit tyto schopnosti v praxi.

Představte si, prosím, jaká má být odpověď na to, jestli jeden stát, který je technicky ve válečném stavu s druhým státem, těsně před branami toho druhého státu každoročně pořádá obrovské společné vojenské manévry s nejšpičkovější vojenskou technikou a zbraněmi včetně jaderních bombardérů.

Kvůli této nepřátelské politice, kampaním pro izolaci, blokování nás a kvůli neustálým válečným a jaderným hrozbám Spojených států amerických vůči nám, jsme museli vlastnit jaderné zbraně a posílit a rozvíjet schopnost sebeobrany, abychom chránili suverenitu a právo existence naší země a život našeho lidu.

Nepřátelská politika a válečné a jaderné hrozby Spojených států amerických jsou zásadní důvody a zdroje, které nás donutily, abychom museli vlastnit jaderné zbraně jako odstrašující prostředky.

Aby se realizovala denuklearizace na Korejském poloostrově, nejdříve musí být ukončena nepřátelská politika Spojených států, kořenu zla, a úplně odstraněny jejich vojenské a jaderné hrozby vůčí KLDR.

Když se úplně zmizi nepřátelská politika, veškeré jaderné a vojenské hrozby spojených států amerických vůčí KLDR, tak vůbec nebudeme cítit ohrožení naši bezpečnost, ani nebudeme potřebovat jaderné zbraně.

Jednostranné odstranění a likvidování jaderních síl a valečně odstrašujících prostředek jedné země ze dvou,  které jsou navzájem ve valečném stavu, není vůbec možné v jakémkoliv případě.

Vážené soudružky, vážení soudruzi a milí přátelé,

KLDR a ČR se sice geograficky nacházejí vzdáleně od sebe, ale národy obou zemí mají více než 60letou historii vzájemných vztahů.

Historii nemůžeme smazat ani uměle vytvořit.

Jsme právem hrdí na tuto historii přátelských vztahů a budeme se i nadále usilovně snažit o upevnění přátelských vztahů mezi lidmi obou zemí na základě dobrých tradic a zkušeností z minulosti.

Rád bych využil této příležitosti ještě jednou poděkovat všem soudruhům a přátelům za podporu a solidaritu poskytnutou našemu lidu, který usiluje o budování socialismu a sjednocení vlasti, a popřát Vám všem pevné zdraví a hodně úspěchů ve Vaší práci.

Děkuji.