Skip to content

Nová podoba KLDR

Vzhled Korejské lidově demokratické republiky se mění k nepoznání.

V loňském roce získaly provincie Severní Pchjongan a Jižní Hwanghe na západním pobřeží země 13 tisíc hektarů půdy (přibližně rozloha Plzně, pozn. překl.) dokončením rekultivace přílivové oblasti Honggondo a dvou částí přílivové oblasti Rjongmedo, což jsou projekty bezpříkladné v dějinách rekultivace přílivových oblastí země. Okružní silnice vedou podél břehů a spojují mnoho ostrovů a venkovských vesnic v provinciích a byla vytvořena pole s plodinami a standardizovaná pobřežní zemědělská družstva.

 

 

Proměna města Samdžijon v nejsevernější části země, prvního sídla na úpatí hory Pektu, rodné hory země, je dobrým příkladem.

Přestavba města byla dokončena za čtyři roky, rozdělena do tří etap. Tisíce nízkých i výškových bytových domů, nemocnice, kulturní dům, palác školáků, tělocvična, hotely a další veřejné a průmyslové budovy a jejich vývěsní štíty a osvětlení dobře ladí s přírodními a topografickými rysy horské oblasti a terénní úpravy byly dokončeny na vysoké úrovni. Země ho nazývá vzorovým kultivovaným horským městem, příkladným okresním městem a na jeho úroveň se snaží postavit všechna okresní města.

Evropan zabývající se cestovním ruchem po návštěvě města řekl: „Navštívil jsem mnoho zemí, jejichž hospodářství a kultura se rozvinuly, ale nikdy jsem neviděl tak pěkné horské město, jako je toto. Ještě překvapivější je, že všechny tyto nádherné domy a zařízení služeb jsou pro obyčejné lidi.“

 

 

Lázeňské středisko horkých pramenů Jangdok je dalším příkladem. Má vynikající scenérii a řadu horkých pramenů, které jsou dobré pro podporu zdraví lidu a pro jeho léčbu. Před dvěma lety byl vybudován ucelený multifunkční léčebný, sportovní a kulturní komplex o rozloze 166 hektarů (více než pražské Staré Město s Josefovem, pozn. překl.), který dobře zapadá do regionální charakteristiky a přírodního prostředí. Kryté a venkovní lázně, sjezdovky, jezdecký park, hotely, léčebné areály a sanatoria, sportovní a kulturní zařízení, zařízení veřejného stravování a sociální péče, nízké a výškové bytové domy k sobě ladí a jsou praktické, tvarově pohledné a umělecky krásné. Resort je nyní hodnocen jako „charakteristická základna služeb, která otevřela novou kapitolu civilizace“ a „středisko vysoké úrovně, které může reprezentovat lázeňskou kulturu KLDR“.

 

 

Lyžařské středisko bylo na ploše 1 412 hektarů (více než celé historické centrum Prahy, pozn. překl.) vybudováno v průsmyku Masik, který spojuje východní a západní střední oblasti Korejského poloostrova. Je zde deset sjezdovek, v průměru dlouhých 1 700 m a s nejdelší přes 5 000 m.

Budovy pro velké lyžařské závody a administrativu, jako je hotel a služby lyžařům a bruslařům a další budovy, byly postaveny v souladu s horským okolím a svou užitečností.

K dispozici je také heliport, rozhledna na sjezdovky, lanovky různých délek od 600 m do více než 2 000 m a sněžné dělo.

Před několika lety bylo v oblasti Čungpchjong v severovýchodní pobřežní oblasti postaveno velké skleníkové zeleninové zemědělské družstvo, které tamnímu lidu poskytuje čerstvou zeleninu po celý rok i za nepříznivých povětrnostních podmínek. 320 bloků skleníků a školka na ploše 200 hektarů a stovky domů pro jejich zaměstnance jsou považovány za příklady svého druhu, které se mají postavit po celé zemi.

 

 

V posledních letech bylo několik oblastí v severní, východní a západní části země zasaženo bezpříkladnými záplavami a tajfuny. Oblasti zasažené katastrofou byly obnoveny k nepoznání.

Nyní je v plném proudu projekt výstavby 50 tisíc bytů během pět let v hlavním městě Pchjongjangu a 25 tisíc bytů pro horníky se staví v horském údolí Komdok ve východní části země.

Den za dnem se měnící podobu KLDR si nelze představit bez předsedy pro státní záležitosti soudruha Kim Čong Una. Všechny stavby pro blaho lidu jsou spojeny s jeho hlubokým myšlením, oddaností a pečlivým úsilím. Usiluje o to nejlepší, co je možné, a říká: „Každá stavba by měla být postavena s výhledem na 50 let, ba dokonce 100 let, aby mohla reprezentovat současnou éru.“

Jeho rozhodné vedení přináší nový vzhled jeho země k obdivu mezinárodního společenství.

 

 

Překlad dle materiálu laskavě poskytnutého Velvyslanectvím KLDR.