Skip to content

Medzinárodný deň letectva a kozmonautiky

12. apríl je Medzinárodným dňom letectva a kozmonautiky. Pred šesťdesiatimi rokmi vyniesla Jurija Alexejeviča Gagarina, astronauta bývalého Sovietskeho zväzu, do kozmu vesmírna loď menom Vostok. Počas 108 minút vykonala oblet okolo Zeme a úspešný opätovný vstup do atmosféry. Tým sa uskutočnil dlhoročný sen ľudstva o kozmických letoch a vesmírna veda a technológia vstúpili do novej etapy svojho vývoja.

Po Sovietskom zväze uskutočnili rôzne krajiny úspešné vesmírne lety a v októbri roku 2000 odletela prvá posádka kozmonautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, kde sa doteraz striedajú.

V roku 2011 bol 12. apríl ustanovený Valným zhromaždením OSN za Medzinárodný deň letectva a kozmonautiky a každý rok sa pri tejto príležitosti konajú pestré podujatia vrátane výstav fotografií, sympózií a vydávania pamätných známok.

V roku čučche 87 (1998) Kórejská ľudovodemokratická republika vďaka svojmu úsiliu, technológiám a zdrojom úspešne vypustila svoj prvý satelit a neskôr niekoľko ďalších satelitov. Dynamicky vykonáva vedecký výskum, aby získala údaje, ktoré je možné uplatniť v rôznych sektoroch.

Z iniciatívy Ústredného výboru Kórejskej federácie vedy a techniky sa každoročne koná sympózium kozmických vied a technológií, naposledy sa uskutočnilo v novembri minulého roka. Aktívne sa vyvíjajú najnovšie systémy na obrazový prenos, geografické informačné systémy a ďalší softvér.

Vedecko-technické úspechy v rámci vesmírneho výskumu napomáhajú rozvoju národného hospodárstva a sú široko aplikované vo viacerých oblastiach, ako je veda, školstvo, zdravotníctvo či spoločenská kultúra.

Logo Národného úradu pre rozvoj kozmonautiky

Nenara (Naša vlasť) – http://naenara.com.kp