Skip to content

Vůle KLDR posilovat schopnost národní obrany

Korejská strana práce, vycházejíc z naprosté touhy zajistit mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a ve zbytku světa, vynaložila dobře míněné úsilí a projevila největší trpělivost, aby zabránila prohloubení regionálního napětí. Intenzita politiky nepřátelských sil vůči Korejské lidově demokratické republice však zašla do extrému, místo aby oslabila. Kapacita technologicky vyspělých zbraní nepřítele zamířených na KLDR roste. Aby se s tím vyrovnala, Korejská strana práce na svém nedávném 8. sjezdu slavnostně prohlásila, že bude neustále posilovat schopnost národní obrany.

 

 

Spolu s hlavními úkoly pro pevnější přípravu Korejské lidové armády strana stanovila základní plán a strategické úkoly zásadního významu pro rychlý rozvoj a posílení průmyslu národní obrany. Aby bylo možné důkladně obsáhnout, ovládnout a zvládat různé vojenské hrozby na Korejském poloostrově, které jsou nevyhnutelně doprovázeny jadernými hrozbami, rozhodla se povýšit jadernou technologii na vyšší úroveň, zmenšit a odlehčit jaderné zbraně pro další taktické využití, vyvíjet různé taktické jaderné zbraně a neustále hnát vpřed výrobu mimořádně velkých jaderných hlavic.

Stanovila také cíl dosáhnout pokročilé schopnosti preventivního a odvetného jaderného úderu dalším zvýšením míry přesnosti, která je dostatečně dobrá na to, aby bylo možné s mimořádnou přesností zasáhnout a zničit jakékoli strategické cíle v dosahu 15 tisíc kilometrů. Přinesla úkoly vyvinout a zavést hypersonické klouzavé letové hlavice v krátkém období, posunout vpřed vývoj mezikontinentálních podmořských a pozemních balistických raket na tuhé palivo dle plánu a vlastnit jadernou ponorku a pod vodou vypouštěnou jadernou strategickou zbraň.

Rovněž rozhodla zajistit schopnost průzkumu a shromažďování informací prostřednictvím provozu vojenské průzkumné družice a provádět skutečně seriózní výzkum prostřednictvím vyvinutí průzkumných dronů a dalších průzkumných prostředků schopných přesně provádět průzkum až do hloubky 500 km před frontou.

Definovala jako hlavní úkol, kterému v současné době čelí sektor obranné vědy, rychlý rozvoj Korejské lidové armády z konvenčního typu v elitní vědecko-technicky pokročilou armádu radikálním rozvojem obranné vědy a techniky a vynalezením většího počtu pokročilých zbraní a bojového vybavení. Stanovila jako prioritní cíl muničního průmyslu, aby bylo vojenské vybavení inteligentní, přesné, bezpilotní, vysoce výkonné a lehké, a rozhodla se zaměřit výzkum a vývoj k tomuto účelu.

Také pokročila v úkolu dokončení příprav na všelidový odpor, což je věcí zásadního významu, která by nikdy neměla být opomíjena při pevném upevňování obranyschopnosti státu.

Hlavní úkoly pro posílení národní obranyschopnosti stanovené na 8. sjezdu Korejské strany práce jsou vyjádřením její neotřesitelné víry a vůle neustále posilovat vojenské schopnosti země, dokud nebude zlověstný začarovaný kruh na pokraji války a uvolnění, napětí a dialogu odstraněn jednou provždy a dokud nezmizí vyhrožování a vydírání nepřátelskými silami, vzhledem k situaci, v níž se mezinárodní rovnováha sil rozpadá kvůli bezohlednému hromadění zbraní USA a dalšími nepřátelskými silami.

 


 

Evropská kancelář Korejské společnosti pro výměnu publikací (KPEA)

snímky Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp