Skip to content

Samguksagi, historický prameň kórejského národa

Pchjongjang 2. októbra čučche 109 (2020) (KCNA) – „Samguksagi“ je jedným z klasických diel kórejskej literatúry, ktoré sa zaoberá históriou troch kráľovstiev – Kogurjo (277 pred Kr. – 668), Pekdže (koniec 1. storočia pred Kr. – 660) a Silla (začiatok 1. storočia – 935).

Táto kniha, vydaná v roku 1145, sa skladá z hlavnej časti, chronológie, civilizácie troch kráľovstiev a série životopisov. Sú v nej obsiahnuté napríklad príbehy a okolnosti založenia každého kráľovstva a priebeh jeho vývoja a údaje o bojoch ľudí proti agresii, o vzťahoch so susednými krajinami, hudbe, kostýmoch, bývaní, geografii, vládnych predstaviteľoch a vlasteneckých generáloch ako Uldžimundok a Ondal, vynikajúcich vedcoch a literárnych osobnostiach.

Prvé vydanie knihy bolo vytlačené v roku 1170, druhé a tretie vydanie v rokoch 1394 a 1512.

V rokou čučche 48 (1959) vydala KĽDR originál knihy a jej preloženú verziu na základe tretieho vydania. Vydavateľstvo spoločensko-vedeckej literatúry prinieslo v roku 2017 anotáciu k „Samguksagi“.

Kniha je vzácnym prínosom pri štúdiu politiky, hospodárstva, kultúry, vedy a techniky a histórie bojov vlasteneckého ľudu proti agresorom v obdobiach troch kráľovstiev.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) – www.kcna.kp