Skip to content

Priehrada Mirim, prvá svojho druhu v KĽDR

Pchjongjang, 19. júna čučche 109 (2020) (KCNA) – Priehrada Mirim je prvou komplexnou vodohospodárskou stavbou v KĽDR vybudovanou na rieke Tedong. Za posledných 40 rokov zohrala veľkú úlohu pri zabezpečovaní vody pre poľnohospodárstvo, umožňovaní splavnosti rieky a zabezpečovaní osobnej dopravy, výrobe elektriny a ochrane mesta Pchjongjang pred povodňami.

Správa priehrady Mirim teraz zaviedla nový systém riadenia, ktorý je založený na IT a vedeckom základe a vykazuje vysokú úroveň automatizácie. Pomocou systému prenosu údajov v reálnom čase a automatického riadiaceho systému protipovodňovej ochrany a plavebnej komory prostredníctvom počítačovej siete, sa zvýšila efektivita a prepravná intenzita na priehrade.

V tejto súvislosti hlavný inžinier správy priehrady súdruh Pak Won Sik povedal pre KCNA:
Priehrada Mirim bola postavená v krátkom čase – za jeden a pol roka vďaka múdremu vodcovstvu veľkých mužov. V októbri čučche 67 (1978) veľký vodca súdruh Kim Ir Sen osobne určil miesto pre výstavbu priehrady a poskytol presné pokyny a usmernenia pre výstavbu, vrátane projektovania, organizácie pracovných síl a dodávok stavebných materiálov. Neskôr viackrát navštívil stavbu a riešil problémy, ktoré sa vyskytli počas výstavby.

Veľký vodca súdruh Kim Čong Il neúnavne viedol výstavbu práce tak, aby bola dokončená do dokonalosti.

Po vybudovaní priehrady Mirim sa na rieke Tedong postupne objavili také moderné priehrady ako napríklad popredná priehrada svetového formátu v Západnom mori alebo priehrady Ponghwa, Songčchon a Sunčchon.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) – www.kcna.kp