Skip to content

Prohlášení náměstkyně ministra zahraničních věcí KLDR

Pchjongjang, 24. května čučche 107 (2018) (KCNA) – Soudružka Čche Son Hui, náměstkyně ministra zahraničních věcí KLDR, vydala ve čtvrtek následující tiskové prohlášení:

V rozhovoru s Fox News dne 21. května americký viceprezident Pence učinil bezuzdné a nestydaté poznámky, že severní Korea by mohla skončit jako Libye, vojenské řešení pro severní Koreu nikdy nespadlo ze stolu, USA požadují úplnou, ověřitelnou a nezvratnou denuklearizaci, a tak dále.

Jako osoba, která se zabývá americkými záležitostmi, nedokážu potlačit své překvapení z takových ignorantských a hloupých poznámek, které vycházejí z úst viceprezidenta USA.

Je-li viceprezidentem „jediné supervelmoci“, jak ji nazývá, ​​bylo by vhodné, aby věděl také trochu o současném stavu globálních záležitostí a do jisté míry pocítil trendy v dialogu a klimatu uvolňování napětí.

Můžeme se více než domnívat, jakým je politickým pitomcem, když se snaží srovnávat KLDR, jaderně ozbrojený stát, s Libyí, která jen instalovala několik nepříliš nových prvků a tím operovala.

Záhy poté, co poradce pro národní bezpečnost Bílého domu Bolton učinil bezohledné poznámky, viceprezident Pence znovu vypustil z úst nesmysl, že KLDR bude kráčet ve stopách Libye. Je však třeba zdůraznit, že abychom nešli ve stopách Libye, zaplatili jsme vysokou cenu, abychom vybudovali naši silnou a spolehlivou sílu, která se může bránit a chránit mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a v regionu.

Vzhledem k připomínkám vysoce postavených politiků USA, kteří se ještě neprobudili do této tvrdé skutečnosti a srovnávají KLDR s Libyí, kterou potkal tragický osud, domnívám se, že o nás vědí příliš málo.

Pokud mám použít jejich slova, můžeme také USA donutit poznat hroznou tragédii, kterou zatím ani nezažily, ani si ji nepředstavily.

Předtím, než učiní tak bezohledné ohrožující poznámky, aniž by přesně věděl, s kým má co do činění, by měl Pence vážně uvažovat o hrozných důsledcích svých slov.

Právě USA požádaly o dialog, ale nyní zavádějí veřejné mínění, jako kdybychom je pozvali my, aby s námi jednali. Jen chci vědět, jaký je skutečný motiv jejich postojů a s čím USA počítají.

Nebudeme ani prosit USA o dialog ani se pokoušet je přesvědčit, jestli nechtějí s námi jednat.

Jestli se USA s námi setkají v zasedací místnosti nebo v jaderném měření sil, je zcela závislé na rozhodnutí a chování Spojených států.

V případě, že USA budou urážet naši dobrou vůli a budou lpět na protiprávních a pobuřujících činech, předložím návrh našemu nejvyššímu vedení k přehodnocení summitu KLDR a USA.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp