Skip to content

Deň žiariacej hviezdy

16. februára čučche 107 (2018) – Občania Kórejskej ľudovodemokratickej republiky a všetci pokrokoví ľudia sveta dnes slávia Deň žiariacej hviezdy, čo je výročie narodenia veľkého vodcu Kim Čong Ila, ktorý sa narodil dňa 16. februára 1942 v partizánskom tábore na úpätí hory Pektu.

Jeho najväčšou zásluhou je to, že v KĽDR vydržal dodnes socialistický systém, keď ako jedna z mála krajín nepodľahla vlne kontrarevolúcií a kapitalistického moru, ktorý sa začal šíriť svetom na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia. Aj za cenu namáhavého pochodu sa KĽDR pod vedením veľkého Kim Čong Ila nepodrobila tlaku imperialistických krajín a obhájila svoj systém založený na filozofii čučche.

Súdruh Kim Čong Il zasvätil celý svoj život prosperite krajiny a obrane socialistického systému. Bol dôsledným teoretickým mysliteľom i praktickým stratégom. Jeho politika songun, ktorá postavila armádu do čela revolúcie, sa osvedčila ako jediný účinný spôsob obrany pred imperialistami a napredovania veci socializmu. Práve za jeho éry KĽDR začala s budovaním jadrovej mocnosti, ktoré dovŕšila pod súčasným vedením váženého najvyššieho vodcu súdruha Kim Čong Una.

Nesmieme zabudnúť ani na jeho veľké zásluhy v oblasti rozvoja socialistickej kultúry, školstva, zdravotníctva a všetkých ďalších dôležitých odvetví.

Vďaka súdruhovi Kim Čong Ilovi si môžu obyvatelia KĽDR aj dnes užívať výhody socialistického systému a ľudovodemokratická Kórea je dnes majákom socializmu pre komunistov na celom svete.

Alexander Velitš
Člen ÚV Spoločnosti česko-kórejského priateľstva Pektusan