Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Kimčongilia

Existuje mnoho kvetín, ktoré upútajú pozornosť ľudí svojou krásou a vôňou. Medzi nimi je kvetina, ktorá priťahuje osobitnú pozornosť; a to je Kimčongilia. So svojimi nezvyčajne veľkými a širokými kvetmi, karmínovými okvetnými lístkami, zelenými listami v tvare srdca, ktoré jej dodávajú svieži a mocný vzhľad, je tento výnimočný kultivar rodu Begonia najkrajším zo všetkých kultivarov rodu a jej kvety kvitnú po dobu 120 dní.

Kamo Mototeru, japonský pestovateľ kvetín, vyšľachtil novú kvetinu a chcel ju pomenovať po obrancovi mieru a spravodlivosti, architektovi krásnej budúcnosti ľudstva a vynikajúcom mužovi, ktorý si získal úctu všetkých ľudí. Po preštudovaní sveta a prečítaní biografií veľkých osôb sa rozhodol pomenovať svoje stvorenie po kórejskom lídrovi Kim Čong Ilovi. Napísal mu list:

Posielam Vám begóniu hľuznatú, ktorú som vypestoval. Odvážil som sa pomenovať svoju rastlinu po vznešenom mene Vašej Excelencie, ako Kimčongiliu, aby som Vám zaželal dlhý život v dobrom zdraví a svetlú budúcnosť plnú prosperity a rozvoja.

Ak mi dovolíte ukázať túto rastlinu Vašej Excelencii, bude to pre mňa väčšia česť, než si zaslúžim. Úprimne želám Vašej Excelencii dlhý život v dobrom zdraví.

 

13. februára 1988
Kamo Mototeru

Kimčongilia si získala obdiv ľudí a chválu ihneď po jej zrodení. Získala špeciálnu cenu a zlatú medailu na 12. Medzinárodnej výstave kvetov v Bratislave v Československu v máji 1991, prvú cenu na kvetinovej výstave, ktorá sa konala v čínskom meste Ťi-lin v auguste 1997, Veľkú cenu na Medzinárodnej pestovateľskej expozícii v Kunmingu v roku 1999 a špeciálne ustanovenú zlatú cenu za výstavu v roku 2011 na Medzinárodnej kvetinárskej výstave v meste Si-an.

Kvetina bola propagovaná v celosvetovom meradle. V mnohých krajinách a regiónoch sveta sa vytvorili také organizácie, ako sú združenia Kimčongilie a spoločnosti zaoberajúce sa Kimčongiliou. Mnohé mestá hostili veľké výstavy Kimčongilií.

Ľudia hovoria, že keď vidia kvetinu, majú pocit, že sa pozerajú na stúpajúce slnko a že si zaslúži byť pomenovaná po veľkom mužovi.