Skip to content

Tréner sa teší zo života v Pchjongjangu

José Mourinho je známy životom v hoteli v Manchesteri, ale nemá na futbalového trénera KĽDR Jørna Andersena, ktorý má apartmán v hoteli v Pchjongjangu.

„Je to veľmi pokojné mesto, veľmi čisté, neexistuje tu žiaden zločin,“ uviedol bývalý nórsky reprezentant medzinárodnej agentúre AFP v rozhovore v Tokiu, kde sa nachádzal jeho tím.

„Bývam v hotelovej izbe so svojou ženou a žijem v Pchjongjangu tak ako v Európe,“ dodal Andersen, ktorý sa presťahoval do KĽDR v máji minulého roka a kórejské mužstvo bude trénovať ešte do konca kvalifikácií na Ázijský pohár 2019.

54-ročný tréner prekvapil dokonca aj sám seba tým, že sa stal prvým zahraničným trénerom KĽDR za viac ako štvrťstoročie.

„Keď som prvýkrát dostal ponuku, bolo to trochu nezvyčajné, ale teraz som veľmi spokojný s mojim rozhodnutím,“ povedal Andersen, ktorého tím nedávno súťažil na majstrovstvách východnej Ázie v Tokiu.

„Moji hráči sú priateľskí, tvrdo pracujú a sú vždy motivovaní trénovať. Mám skúsenosti z Európy, kde hráči hovoria: ‚Tréner, som unavený, dnes sa mi nechce trénovať,‘ dodal bývalý tréner rakúskeho Salzburgu. „Tu moji hráči nie sú nikdy unavení. Vždy chcú robiť svoju prácu a učiť sa nové veci. „

Napriek hrozbe vojenskej konfrontácie medzi Pchjongjangom a Washingtonom sa Andersen cíti pri práci v KĽDR naozaj uvoľnene.

„Nechcem o tom príliš veľa hovoriť, pretože mojou úlohou je trénovať futbal, ale myslím si, že šport môže pomôcť vybudovať určité mosty medzi krajinami,“ povedal.

„Mám pocit, že krajina investuje veľa prostriedkov na šport – hráči žijú vo veľkom tréningovom centre v Pchjongjangu. Bývajú tam, trénujú aj jedia. Trénujem s nimi každý deň, dvakrát denne, ako pri práci s klubovým tímom. Cez víkendy sa vracajú do klubov, aby odohrali zápas… Myslím si, že je to jediná krajina na svete, kde môžete takto pracovať s národným tímom.“

Jediné občasné nedorozumenia pramenia z kultúrnych rozdielov.

„Oni sú Kórejčania a ja Európan, takže nemáme vždy rovnaký spôsob myslenia. Ale už som si na to zvykol. Musím ich viac počúvať a nielen prijímať vlastné rozhodnutia.“

Futbalisti KĽDR učinili v minulosti už viacero prekvapení, napríklad keď sa v roku 1966 prebojovali až do štvrťfinále majstrovstiev sveta v Anglicku, alebo keď sa im podarilo kvalifikovať na majstrovstvá sveta do Južnej Afriky pred siedmimi rokmi.

Avšak Andersen sa domnieva, že to najlepšie ešte len príde.
„Šanca, aby sa kvalifikovali do Kataru v roku 2022, je veľmi vysoká,“ je presvedčený Andersen.

„Ak budú futbalisti KĽDR aj naďalej robiť rovnaký pokrok ako pri mne, myslím si, že budú jedným zo štyroch alebo piatich najlepších tímov v Ázii…“