Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Trest odpustený

Opýtal sa trikrát

18. decembra 2002 bol súdruh Kim Čong Il na prehliadke jednotky KĽA. Keď pozoroval tréning vojakov, povšimol si, že je to fyzicky náročné.

Urobil prehliadku kasární a jedálne a potom sa opýtal dôstojníka podjednotky, čoho je najväčší nedostatok.
Po vypočutí odpovede, že všetkého je dostatok, sa opýtal veliteľa jednotky na to, čo najviac chýba.
Ten odpovedal: „Vďaka Vášmu dôkladnému záujmu všetko dostávame v dostatočnom množstve.“
Stále znepokojený, generál povedal:
„Neverím, že nemáte žiadne ťažkosti.
„Viem, že mi to hovoríte, pretože ma nechcete znepokojovať. Prosím, povedzte mi bez váhania všetky vaše problémy.“

Ako sa trikrát pýtal rovnakú otázku bez nejakého posunu, veliteľ priznal, že postrádajú mäso, pretože neboli úspešní v doplnkovom poľnohospodárstve.

Generál povedal: Dnes som videl intenzívny výcvik vojakov. Mali by pravidelne jesť mäso. Po tréningu nebudú zasýtení ani s celou kačicou pre každého. Zabezpečím dodanie mäsa do vašej jednotky.

Opýtal sa veliteľa, čo bude lepšie, či kačica, alebo kuracie mäso.
„Kačica,“ odpovedal dôstojník.
Generál súhlasil, že kačica je výživná, rovnako ako aj chutná.
Ubezpečil veliteľa, že sa presvedčí, či sa vojakom podávalo mäso tak, ako požiadal.

Funkcionár sa vrátil späť

V ten deň súdruh Kim Čong Il ukončil svoju kontrolu a opustil jednotku.

Deň bol krátky, pretože to bol 11. lunárny mesiac, ale dôstojníci a ľudia z jednotky hovorili o jeho návšteve dlho do noci.

Zrazu počuli, ako pred veliteľstvom zatrúbilo auto. Vybehnúc vonku, všetci dôstojníci ostali prekvapení, keď uvideli jedného vysokého funkcionára, ktorý odišiel s generálom pred niekoľkými hodinami. Vysvetlil im, prečo sa vrátil.

Generál povedal svojmu sprievodcovi: Dnes pri kontrole jednotky som bol veľmi potešený, keď som videl, že dôstojníci pracovali s veľkým zanietením bez nejakej skľúčenosti po tom, ako boli potrestaní za svoje nedostatky. Obával som sa, že by mohli byť deprimovaní a menej pozitívni. Ale dosiahli veľký pokrok v bojovej príprave a riadení svojej jednotky.

Funkcionár mu povedal, že hoci boli podrobení trestu za ich vlastnú chybu, boli veľmi povzbudení jeho návštevou dodávajúc, že to považujú za veľkú česť.

Generál ostal na chvíľu bez slov a pokarhal funkcionára: Dôstojníci jednotky boli podrobení trestu doteraz. Mali ste navrhnúť odpustenie trestu, keď ste boli informovaní o ich dobrých výsledkoch. Zajtra budem mať veľa darov, vrátane mäsa a iných potravín, ktoré pošlem jednotke. Ale obávam sa, že dôstojníkom bude trápne prijať ich.

Pokračoval:
„Keď sú vystavení trestu, budú sa cítiť zle, keď budú sedieť so svojimi mužmi a jesť výbornú mäsovú polievku.“

Funkcionár nevedel, čo na to povedať. Po pauze im súdruh Kim Čong Il povedal, že vzhľadom na to, že nový rok klope na dvere, mali by zaistiť, aby si dôstojníci mohli vychutnať dovolenku so svojimi rodinami, v pohodlí a pokoji.

Potom záväzne nariadil:
Zrušiť trest uložený dôstojníkom, ktorí sa stali príkladom zdokonaľovania bojovej prípravy a riadenia jednotky. A obnoviť ich hodnosti.

Povedal funkcionárovi, že napriek tomu, že je to ďaleko, mal by sa okamžite vrátiť späť k jednotke, oznámiť im, čo povedal a obnoviť ich hodnosti. Funkcionár sa zaviazal, že urobí, ako mu nariadil.

Tak sa vrátil k jednotke.