Skip to content

Samdžijon, moderné mesto v horách

Mesto Samdžijon sa nachádza v provincii Rjanggang v severnom cípe KĽDR. Je spojené s nehynúcimi zásluhami, ktoré vykonal veľký vodca súdruh Kim Ir Sen počas protijaponského revolučného boja a leží v blízkosti hory Pektu, kde sa narodil veľký vodca súdruh Kim Čong Il.

Mesto je požehnané nádhernými prírodnými scenériami charakteristickými pre túto oblasť, vrátane veľkého množstva pôvodných lesov pokrývajúcich horu Pektu, jazera Samdži, vodopádov tečúcich z jazera Čchon, horských kvetinových polí a jedinečného lesného ekosystému.

Mesto si zachováva špecifický charakter pri formovaní mestských blokov a architektúry. Stavby sú harmonicky usporiadané tak, aby sa sústredili k hlavnej ceste vedúcej k soche súdruha Kim Čong Ila a spájajú národnú identitu, modernosť a vlastnosti horskej oblasti. Bloky s obytnými domami, siete komerčných služieb a ďalšie časti sú jasne rozdelené a povrchové úpravy exteriérov stavieb sa veľmi dobre hodia k prírodnému prostrediu lesov hory Pektu.

Bytové domy sú v dokonalej harmónii a pri stavbe domov a verejných budov je dôsledne zakomponovaný princíp uprednostňovania pohodlia a estetiky. Forma a rozloženie stavieb stelesňuje výtvarné umenie a rozmanitosť, pričom vychádza z národného charakteru, a preto architektúra mesta vyzerá ako veľké umelecké dielo.

Vo všetkých prvkoch sú zachované charakteristické črty horského mesta, od pôdorysu mesta po výstavbu všetkých štruktúr, cestného vybavenia, vizuálnych informačných pomôcok, dekoratívnych prvkov a terénnych úprav, ktoré boli vykonané tak, aby vyhovovali lokalite severnej vysočiny.

V meste sa nachádzajú miestne priemyselné továrne, ktoré vyrábajú rôzny spotrebný tovar zo špeciálnych miestnych surovín a materiálov, vrátane Samdžijonskej továrne na čučoriedkové nápoje či Samdžijonskej továrne na zemiakový škrob a rôznych rekreačných zariadení, ako sú hotely a zjazdovky, kde si návštevníci môžu vychutnať atmosféru typickú pre túto horskú oblasť.

K dispozícii je tiež moderná Ľudová nemocnica mesta Samdžijon, knižnica, kultúrna sála a telocvičňa, ktoré prispievajú k zdraviu občanov komplexnou lekárskou službou, kultúrnymi a voľnočasovými aktivitami.

V meste sa nachádzajú nízkopodlažné i viacpodlažné domy pre viac ako 4 000 rodín a viac ako 380 budov verejných a priemyselných zariadení.

The Pyongyang Times – pyongyangtimes.com.kp