Skip to content

Každý má svojho lekára

Poliklinika Keson v okrese Moranbong v Pchjongjangu posilňuje úlohu zdravotníckych pracovníkov zodpovedných za domácnosti.

Jej zdravotnícki pracovníci sa zodpovedne starajú o zdravie obyvateľov tisícov domácností.

Súdruh O Jong Hwan (86), vojnový veterán žijúci v Keson-dongu, okres Moranbong, povedal: Aj keď starnem, ale vďaka úprimnému úsiliu lekára zodpovedného za moju rodinu mám stále dostatok energie. Mám pocit, že lekár je jedným z mojich rodinných príslušníkov, pretože navštevuje môj dom takmer každý deň, aby mi urobil zdravotnú prehliadku.

Začiatkom júna 39-ročná súdružka Če Jang Hi, lekárka zodpovedná za domácnosti, dostala telefonát od obyvateľa. Ponáhľala sa do domu pacienta, ktorý upadol do bezvedomia kvôli krvácaniu do mozgu. Starému pacientovi išlo o život. Po vykonaní opatrení prvej pomoci zostala celú noc hore, kým sa jeho stav nezlepšil, a poslala ho do príslušnej špeciálnej nemocnice.

Súdružka Kim Kwang Suk, vedúca oddelenia polikliniky, povedala: Systém obvodných lekárov je výhodný systém zdravotnej starostlivosti, ktorý zodpovedá skutočným požiadavkám socialistickej preventívnej medicíny. Naši zdravotnícki pracovníci zodpovední za domácnosti preto vynakladajú maximálne úsilie, aby zaistili, že obyvatelia budú mať od štátu kvalitnú lekársku starostlivosť.

Každý občan KĽDR má počas svojho života vlastnú zdravotnú kartu a dostáva zodpovednú a systematickú zdravotnú starostlivosť vďaka lekárom zodpovedným za domácnosti. Kedykoľvek niekto ochorie, zavolá svojmu lekárovi a ten zároveň plánuje pravidelné lekárske prehliadky obyvateľov v pridelenom obvode.

Životaschopnosť systému obvodných lekárov sa postupom času ukazuje v plnom rozsahu a je zaručená zákonom v rámci univerzálneho systému bezplatnej zdravotnej starostlivosti.

Vďaka výhodám socialistického systému zdravotnej starostlivosti počet dlhovekých ľudí v krajine každým dňom narastá.

Nenara (Naša vlasť) – http://naenara.com.kp/