Skip to content

Jaký je účel zrušení „omezení pro rakety“

Pchjongjang 31. května čučche 110 (2021) (KCNA) – Nedávno vládce jižní Koreje cestoval po Spojených státech amerických a na společné tiskové konferenci konané na místě oznámil zrušení „omezení pro rakety“.

To znamená, že jižní Korea má zelenou pro překročení maximální hranice 800 km a vyvinutí rakety schopné zasáhnout nejen celé území naší republiky, ale také okolní země.

V mezinárodním společenství a v jižní Koreji se již šíří znepokojené veřejné mínění, že zrušení omezení dostřelu raket umožní jižní Koreji vyvinout v nejkratší možné době mezikontinentální balistické rakety, balistické rakety odstřelované z ponorky a dokonce i hypersonické střely.

USA již dříve souhlasily se změnou „omezení pro rakety“ a zrušily tak omezení hmotnosti hlavic. To jim nestačilo a tentokrát zrušily omezení dostřelu. Toto americké chování je zjevně záměrným nepřátelským činem.

Zrušení „omezení pro rakety“ jasně ukazuje, kdo je hlavním podněcovatelem eskalace napětí na Korejském poloostrově.

USA vytrvale označují naše sebeobranná opatření za porušení „rezolucí“ OSN a svým satelitům zaručují neomezené právo na vývoj raket. Mluví také o dialogu, zatímco jejich chování vede ke konfrontaci.

Jedná se o koncentrované vyjádření přetrvávající nepřátelské politiky proti KLDR a živé svědectví odhalující drzé a licoměrné jednání.

Mnoho zemí si nyní uvědomuje, že klíčová politika USA vůči KLDR, vynalezená Bidenovou administrativou, jako „metoda pragmatického přístupu“ a „maximální flexibilita“, nejsou nic jiného než intriky.

Rozhodnutí USA o zrušení omezení pro jihokorejské rakety je zaměřeno na pořádání dalších závodů ve zbrojení na Korejském poloostrově a na okolním území a blokování našeho rozvoje. USA se výměnou za ukončení omezení zároveň snaží pevněji sevřít jižní Koreu a legitimně uskutečnit rozmístění raket středního doletu zacílených na země kolem KLDR.

Spojené státy se však přepočítaly. Skutečnost, že USA na nás vyvíjejí tlak a vytvářejí asymetrickou nerovnováhu na Korejském poloostrově a okolním území, je vážným omylem dále zhoršujícím akutní a nestabilní situaci na Korejském poloostrově, který se nachází ve stavu příměří, technicky ve válce.

Naším cílem není armáda jižní Koreje, ale USA.

USA pošetile sledují hegemonické cíle s využitím jižní Koreje. Přísloví říká, že kdo seje vítr, sklízí bouři. Vzhledem k tomu, že americké a jihokorejské orgány jasně odhalily své agresivní ambice, nemají právo kritizovat posilování naší sebeobrany. Budeme jednat se Spojenými státy na principu „síla proti síle“ a „dobro za dobro“. Zhoršení situace na Korejském poloostrově povede k nestabilitě sil, které nás ohrožují.

Vládce jižní Koreje, který „s radostí v duši hovoří o tom, že bylo zrušeno omezení pro rakety“, se staví do hledáčku zemí tohoto regionu. Je nechutné dívat se na tak hanebné jednání, když s pocitem viny čeká na reakci z té či oné strany za to, co hloupého učinil.

Mezinárodní společenství by mělo věnovat náležitou pozornost závažným provokativním činům spáchaným USA přímo před naším nosem a nemělo by naslouchat žvanění USA o porušování „rezolucí“ OSN ze strany KLDR.

 

Pozorovatel mezinárodního dění
Kim Mjong Čchol

 

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp