Skip to content

Syn bývalej vojačky so zdravotným postihnutím

Súdružka Pak Jong Hi, vyznamenaná zdravotne postihnutá vojačka žijúca v Mangjongde-dong v obvode Mangjongde v Pchjongjangu, opustila v januári pchjongjanskú pôrodnicu s novorodencom v náručí. Keď odchádzala z nemocnice uprostred vrelého lúčenia s lekármi a sestrami, povedala svojmu manželovi súdruhovi Kim Son Ho, že len ťažko verí, že sa stala „maminkou“.

Potom, čo bola počas vojenskej služby vážne zranená, absolvovala súdružka Pak Jong Hi osem operácií chrbtice. V tom čase jej bolo odporúčané, že by nemala mať dieťa. Podľa primára pôrodníckeho oddelenia č. 4 súdruha U Ri Čchola, keď ženy ako súdružka Pak Jong Hi otehotnejú, môžu trpieť extrémnym fyzickým vyčerpaním a prísť o život na pôrodnej posteli. Je to však žena a tak veľmi túžila byť matkou. Cítiac vinu za to, že nedokázala dať roztomilé dieťa svojmu manželovi, ktorý sa oženil so zmrzačenou ženou a obetoval všetko pre to, aby sa o ňu dobre staral, si, keď bola sama, často poplakala.

Minulý rok však vo svojom vnútri začala cítiť pohyb plodu. Bola z toho skutočne šťastná, ale tiež sa zmocnil strach. Pocity jej manžela neboli iné. S neobvyklým pocitom, že sa nachádzala na kritickej križovatke radosti zo života i nebezpečenstva života, šla 30. novembra minulého roka do pôrodnice v Pchjongjangu.

Nemocnica menovala kompetentného a zodpovedného lekára, ktorý sa o ňu staral a prijala nevyhnutné opatrenia na zabezpečenie hladkého pôrodu. Zdravotnícke asistentky a praktické sestry preukázali skutočnú úprimnosť pri starostlivosti o vyznamenanú zdravotne postihnutú vojačku. Aj kuchári v nemocnici pre ňu často pripravovali špeciálne jedlá. V znepokojení celého nemocničného personálu 8. januára tohto roku úspešne porodila syna. Za necelé dve hodiny po pôrode však začala silno krvácať. Zástupca riaditeľa nemocnice zodpovedný za technické záležitosti osobne vzal do rúk skalpel.

“Nevedela som, že nielen zdravotnícki pracovníci pôrodnice v Pchjongjangu, ale aj funkcionári mestského výboru Kórejskej strany práce v Pchjongjangu sledovali moje podmienky, aby boli podniknuté príslušné opatrenia. Vďaka výhodám socialistického systému zdravotnej starostlivosti môže mať zdravotne postihnutá žena ako ja konečne dieťa,“ uviedla súdružka Pak Jong Hi.

The Pyongyang Times – pyongyangtimes.com.kp