Skip to content

Nejlepší harmonikářka Ústřední umělecké agitační brigády mládeže

Pchjongjang, 27. prosince čučche 109 (2020) (Pyongyang Times) – „Koncert na harmoniku soudružky Kim Un Sim si získává největší oblibu. Její technické dovednosti stojí za to vidět, protože střídavě hraje na několik foukacích harmonik, “ říká O Nam Džin, funkcionář Pchjongjangských gumáren. Devatenáctiletá hudebnice Ústřední umělecké agitační brigády mládeže soudružka Kim Un Sim zde pracuje jen něco málo přes jeden rok. Její sólo vždy nadchne diváky, když dovedně hraje na harmoniky s různými zabarveními a tóny.

„Naše agitační brigáda zahrnuje mnoho zkušených a věhlasných hudebníků a hudebnic, sólo na harmoniky soudružky Kimové je však nedílnou součást našich vystoupení,“ uvádí vedoucí brigády Kim Tong Uk.
 

 

Kim Un Sim se narodila v dělnické rodině ve městě Nampcho a poprvé se chopila hudebního nástroje, když jí bylo 14 let. Učitel(ka) hudební skupiny její školy zjistil(a), že má dobrý sluch a dech.

Její dovednosti se rozvíjely tak rychle, že omráčily i jejího učitele (učitelku).

Poprvé vystoupila tři měsíce poté, co se začala učit hrát na harmoniku, a o pět měsíců později získala zlatou medaili v národní vokální a instrumentální sólové soutěži školáků. Sklidila velký úspěch na každoročních novoročních představeních školáků a uměleckém představení školáků na oslavu 70. výročí založení Korejského svazu dětí.

„Není snadné vytvořit umělecké vyjádření specifické pro harmoniku, patřící k oblíbeným nástrojům. Kromě toho, aby byl každý hráč bezchybný při hraní na několik harmonik, musí správně ovládat dech a osvojit si různé techniky,“ podotýká Kim Tong Uk.

Dovednosti soudružky Kim Un Sim se dále zlepšily v umělecké agitační brigádě. Nakonec svůj koncert s neúnavným úsilím a zanícením rozšířila na šest harmonik s různými zabarveními a tóny.

„Často se cítím zdrcená vyčerpáním nebo mám ztuhlá zápěstí. Když však vidím lidi potěšené mým vystoupením, vždy mě to osvěží. Budu tvrdě pracovat, abych byla hudebnicí, která splní jejich očekávání,“ říká Kim Un Sim.

 

Pchjongjangský deník – The Pyongyang Times – pyongyangtimes.com.kp