Skip to content

Lidová a revoluční socialistická ústava

Pchjongjang, 27. prosince čučche 109 (2020) (KCNA) – 27. prosinec je Dnem socialistické ústavy naší země.

Den ústavy je významným státním svátkem zavedeným k věčnému připomenutí dne, kdy velký vůdce soudruh Kim Ir Sen připravil socialistickou politickou chartu čučche, která věrně slouží lidu.

Velký vůdce vytvořil první lidovou demokratickou ústavu ve dnech vzniku republiky (9. září 1948) a energicky pracoval na přijetí nové socialistické ústavy v souladu s požadavky rozvoje revoluce.

Velký vůdce na základě myšlenky „uctívat lid jako nebe“ jasně zdůraznil základní otázky při vytváření nové ústavy a obsahu každého článku. Po předložení návrhu ústavy zajistil, aby jej příslušní funkcionáři prostudovali a diskutovali o něm.
 

 

Byl tedy připraven návrh nové ústavy, odrážející železné přesvědčení a vůli velkého vůdce budovat mocnou a vzkvétající zemi lidu.

27. prosince čučche 61 (1972) na 1. zasedání 5. Nejvyššího lidového shromáždění byla přijata a zveřejněna Socialistická ústava Korejské lidově demokratické republiky.

Díky přijetí nejlidovější a revoluční socialistické ústavy, založené na nesmrtelných myšlenkách čučche, má náš lid právní záruku a mocný nástroj pro komplexní uskutečňování své nezávislosti.

Socialistická ústava naší země odráží neotřesitelné přesvědčení a vůli našeho lidu ctít velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena a velkého vůdce soudruha Kim Čong Ila jako věčné vůdce čučchejské Koreje, ochraňovat a bránit, dědit a rozvíjet myšlenky a zásluhy velkého vůdce a velkého generála pod vedením Korejské strany práce a dovést revoluční věc čučche do vítězného konce.

 

 Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp