Skip to content

Hedvábí – tradiční textil korejského národa

Pchjongjang, 13. května čučche 109 (2020) (KCNA) – Pchjongjangský obchod hedvábím v ulici Mansude v hlavním městě KLDR se specializuje na různé druhy hedvábných výrobků.

V prodeji jsou národní kroje, prošívané přikrývky, polštáře a ozdoby vyrobené z různých hedvábných tkanin, jako je hedvábí jaksan (druh vzorovaného saténu), hedvábí kurjong a duhové hedvábí.

 

Hedvábí, široce po světě známé svou lehkostí, odolností, krásným vzorem a jemností, je tradičním korejským textilem. Korea začala vyrábět hedvábí společně s konopnými a ramiovými látkami v pozdním pravěku a ve starověku. Tuto skutečnost dokazuje hliněné nádobí zobrazující bource morušového z pozůstatků z období neolitu a doby bronzové, objevených v Čitap-ri v okrese Pongsan v provincii Severní Hwanghe.

Technika tkaní hedvábí byla rozšířena i do Japonska v období Tří království. Podle japonské historické knihy působili korejští technici v Japonsku od 4.-5. století do 7. století, aby vyučovali výrobu hedvábí.

Technika výroby hedvábí se dále rozvíjela v období království Korjo (918-1392). Hedvábné výrobky byly vyváženy nejen do sousedních zemí, ale také na Blízký východ, čímž se staly široce známými jako „hedvábí Korjo“.

Během feudální dynastie Čoson (1392-1910) se objevilo velké množství oblastí pěstujících moruše a základen výroby hedvábí.

Dnes jsou přádelny hedvábí Njongbjon a Pakčchon v provincii Severní Pchjongan známé jako základny výroby hedvábí v zemi.

 


 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp