Skip to content

Anekdoty zo života KIM ČONG ILA: Prípitok vodou

25. apríla jedného roku, pri príležitosti výročia založenia Kórejskej ľudovej revolučnej armády, usporiadal najvyšší veliteľ súdruh Kim Čong Il večeru na počesť veliacich dôstojníkov armády.

Medzi prítomnými generálmi a dôstojníkmi bol súdruh Kim Kwang Čin, námestník ministra ľudových ozbrojených síl, ktorý bol práve prepustený z nemocnice.

Súdruh Kim Čong Il na neho často vrhal ustaraný pohľad, keď sa rozprával s ostatnými hosťami.

Po chvíli na neho zavolal a spýtal sa, či je teraz v poriadku.
Som v poriadku,“ odpovedal generál.

Súdruh Kim Čong Il povedal: Včera ste boli prepustený z nemocnice. Preto som si myslel, že sa nemusíte cítiť dobre a bolo by lepšie, keby som Vás dnes nepozval. Ale toto je sviatok armády, tak som Vás pozval. Počul som, že trpíte pankreatitídou a mali by ste sa o seba dobre starať. A čo je najdôležitejšie, mali by ste dodržiavať vhodný režim stravovania. Mali by ste jesť menej ryže, mäsa a oleja, ale namiesto toho veľa zeleniny.

Potom začal nalievať každému víno do pohára na znak blahoželania.

Nakoniec bol na rade chorľavý generál.

Súdruh Kim Čong Il skúmal jeho tvár a povedal, že by nemal piť víno. Pokračoval: „Ale toto je sviatok armády, takže by ste mali mať prípitok. A tak naplním Váš pohár vodou.“

Na tvári každého sa objavil úsmev.

Pri plnení pohára súdruh Kim Čong Il povedal: „Toto je voda, nie víno, ale je to prípitok. Prajem Vám veľa zdravia a úspechov vo vašej práci.“