Skip to content

Anekdoty zo života KIM ČONG ILA: Neškodlivé cigarety

Život protijaponského vojnového veterána Kim Ila je plný anekdot, z ktorých mnohé dokladajú znateľný morálny záväzok súdruha Kim Čong Ila voči svojim revolučným predchodcom.

Nasledujúce sa stalo potom, čo začal pracovať ako prvý viceprezident KĽDR v apríli 1976.

V hale budovy, kde sa malo začať dôležité stretnutie, sa Generál bavil so starým veteránom. Starostlivo pozoroval jeho prsty a opýtal sa jeho pobočníka, koľko cigariet denne vyfajčí.

Odpoveď bola pre neho veľkým prekvapením.
V skutočnosti bol súdruh Kim Il všeobecne známy ako tuhý fajčiar.
Veľký vodca súdruh Kim Ir Sen raz žartoval, že počas protijaponského ozbrojeného boja svetlo cigarety Kim Ila blikalo, aj keď oheň v tajnom tábore zhasol a dodal, že ak sa v mieste tábora našlo veľa ohorkov z cigariet, znamenalo to, že tam pluk Kim Ila strávil celú noc.

A tak sa z veterána stal vášnivý fajčiar. Zdalo sa nemožné ho odradiť od tohto zlého návyku, ktorý bol v konečnom dôsledku spôsobený jeho celoživotnou, neúnavnou námahou.

Generál to však nemohol tolerovať. Povedal prísne pobočníkovi: Fajčenie zhoršuje jeho zdravie, ale nič ste proti tomu neurobili. Ste jediný muž, ktorý musí kontrolovať jeho fajčenie. Jeho lekár a členovia rodiny to nemôžu urobiť, pretože je od nich väčšinu času vzdialený. Nerobíte to, čo by ste mali robiť. To znamená, že ste nezodpovední vo svojich povinnostiach. Mali by ste sa viac starať o jeho zdravie. Potrestám vás. Zaslúžite si prísny trest.

Pomocník stál bez pohnutia, plný výčitiek svedomia a súdruh Kim Il bol nervóznejší.

Po návrate zo stretnutia vytiahol z vreciek balíček cigariet, fajku a krabičku na zápalky.

Jeho rozhodnutie prestať fajčiť nemohlo trvať dlho. Po celý čas sa cítil chorý, prehraboval sa vo svojich prázdnych vreckách, otváral zásuvky, chodil hore-dole po svojej izbe a dokonca prosil návštevníkov o cigarety. To mu spôsobovalo veľké nepohodlie v živote.

Jedného dňa prišiel jeho pobočník s krabičkou zápaliek a s cigaretami.
– „Prosím, vezmite si tieto veci,“ povedal s pobaveným úsmevom.
– „Čo? Ty ma skúšaš?“
– „Nie, pane. Tieto cigarety Vám neškodia.“

Súdruh Kim Il v rozpakoch zazeral na svojho pobočníka.

Ten vysvetlil: Generál ho napomenul, pretože mal obavy o zdravie veterána. Povedal, že súdruh Kim Il podporoval za všetkých okolností veľkého vodcu počas dlhého obdobia revolučného boja a poznamenal, že by pre neho bolo ťažké vzdať sa svojho dlhodobého zvyku. Potom poveril funkcionárov získavaním neškodlivých cigariet.

Súdruh Kim Il