Skip to content

Anekdoty zo života KIM ČONG ILA: Dôvera

Počas treskúcej zimy v januári 1998, po ukončení poskytovania terénnych pokynov v provincii Čagang, bol súdruh Kim Čong Il v provincii Rjanggang. Bol však po celý čas mrzutý a mal pocit, akoby ho ťažil na srdci veľký kameň.

Premýšľal o tom, že počas svojej predchádzajúcej dvojdňovej cesty nenavštívil miestny priemyselný závod. Podľa funkcionára, ktorý ho sprevádzal, továreň nesplnila svoj výrobný plán, za čo mali byť potrestaní jej vedúci a tajomník strany. Generál však nemohol potlačiť svoju ľútosť s nimi, ktorá ho ťažila na srdci.

Nakoniec nariadil, aby jeho vlak nešiel do Pchjongjangu, ale aby sa vrátil späť do provincie Čagang. Pred zmenou programu povedal svojmu sprievodu, že keď sú deti choré, matky sa o ne starajú ešte viac a vracia sa do Kanggje, aby sa stretol s predstaviteľmi továrne a informoval sa o ich potrestaní.

Jeho vlak prišiel na stanicu v Kanggje. Predtým, ako začal s návštevou továrne, naliehal na svoj sprievod, aby sa poponáhľal a povedal im, že predchádzajúcu noc nespal, pretože mal starosti o funkcionárov a pracovníkov, ktorí by mohli byť skľúčení, a že by mali rýchlo ísť do továrne, aby ich potešili.

Celá továreň ho prijala s nadšeným pozdravom. Funkcionári a pracovníci, ktorí stále pociťovali ľútosť za ich zlý výkon, sotva mohli slovami vyjadriť radosť z jeho príchodu. Súdruh Kim Čong Il so zovretými očami od žiarivého úsmevu zdravil jasajúci dav.

Pri ceste areálom továrne a výrobnou halou s radosťou povedal: Som rád, že sa v montážnej linke nenachádza žiadny dovezený stroj a všetko je tu vyrobené v duchu sebestačnosti. V tejto továrni nevidím žiadne znaky nekvalitnej technológie a tí, ktorí sú posadnutí tovarom z dovozu, by prišli o rozum, keby tu boli. Naozaj, závod vyzerá úhľadne. Ekologizácia krajiny je na tak vysokej úrovni, že to ani nevyzerá ako okolie továrne. Je to tu krajšie ako v kúpeľnom stredisku na hore Kumgang alebo hore Čchilbo. Ak je tu prázdny dom, prial by som si stráviť tu noc.

Keď ich tak veľa chválil, namiesto toho, aby ich karhal, predstavitelia továrne sa už nemohli udržať. Jeden z nich kajúcne povedal, že boli príliš neschopní na to, aby dosiahli plánovanú produkciu.

Generál veľkodušne povedal, že si nemyslí, že sú v plnom rozsahu zodpovední za nesplnenie plánu a že čiastočným dôvodom bola tiež nedostatočná dodávka materiálu, pričom im povedal že by v budúcnosti mali tvrdšie pracovať. Potom funkcionára povzbudivo potľapkal po pleci.

Ten sa rozplakal. Súdruh Kim Čong Il upokojujúco povedal, že by nemal plakať, pretože pracujúca trieda má chrabré srdce. Ubezpečil, že budú môcť zvýšiť produkciu, pretože prevezme zodpovednosť za dodávku materiálu a vyrieši všetky ostatné problémy.

Toho dňa si prezeral vzorkovňu v továrni. Zastavil sa pred hračkárskym kútikom a pozeral sa na pištoľ polepenú králikmi, ktorá bola navrhnutá tak, aby pri stlačení spúšte vystrelila papierovú guľku.

Spýtal sa funkcionára, či boli hračkárske pištole modelované podľa tej, ktorú im predtým poslal. Funkcionár odpovedal kladne. Súdruh Kim Čong Il zobral jednu z hračiek a skúmal ju. Zrazu ňou namieril na blízkeho funkcionára, zakričal „Pif“ a stlačil spúšť.

Vyskočila papierová gulička. Funkcionár prekvapene vykríkol, nasledovaný veselým smiechom.

Potom súdruh Kim Čong Il chytil ďalšiu pištoľ a urobil to isté ďalšiemu funkcionárovi. Výkrik prekvapenia a hlasný smiech rozptýlil vzduch melanchólie, ktorý pretrvával v mysliach funkcionárov.

Uplynuli hodiny. Sprievod stále pozeral na hodinky a nakoniec súdruhovi Kim Čong Ilovi pripomenul, že je čas na odchod. V tom okamihu funkcionár závodu, dlho váhajúci niečo povedať, vykročil smerom k súdruhovi Kim Čong Ilovi a prehovoril: „V súlade s vašimi pokynmi bez problémov prepracujeme výrobný plán. No, ale…“ jeho hlas sa zastavil.

Funkcionár sa neodvážil vysloviť svoje želanie. Chcel mať fotografiu s ním. Generál čítal jeho myšlienky. Veselo sa zasmial a povedal: „Nikdy som sa nefotografoval s tými, ktorí nedokázali splniť svoj plán. Ale verím, že tohtoročný plán splníte. Poďme sa odfotografovať.“