Skip to content

Krásny príbeh rusko-kórejského priateľstva

Pchjongjang, 22. júla čučche 108 (2019) (KCNA) – Do histórie tradičného priateľstva medzi KĽDR a Ruskom je navždy zapísaný príbeh o láske a záväzku, ktorý preukázali bezmedzne veľkí muži internacionalistickému vojakovi J. T. Novičenkovi a jeho rodine.

Novičenko bol bývalý dôstojník Sovietskej armády dobre známy kórejskému i ruskému ľudu. Počas slávnostného stretnutia, ktoré sa konalo na námestí pred železničnou stanicou v Pchjongjangu bezprostredne po oslobodení Kórey, 1. marca čučche 35 (1946), zakryl svojím telom granát, ktorý hodili reakcionári. Tým vykonal hrdinský čin, pretože ochránil veľkého vodcu súdruha Kim Ir Sena.

Prezident nikdy nezabudol na jeho hrdinský čin, stretol sa s ním pri svojej zahraničnej ceste a udelil mu titul Hrdina práce KĽDR. Často pozýval Novičenka a jeho rodinu do Kórey, preukazujúc im všetku možnú láskavú starostlivosť.

Veľký vodca súdruh Kim Čong Il sa postaral o to, aby sa Novičenkovi a jeho rodine dostalo maximálnej pohostinnosť vždy, keď prišli do Pchjongjangu, a osobne poslal v decembri 1994, keď Novičenko zomrel, kondolenčný telegram a veniec na hrob.

Novičenkova manželka Mária, ktorá neskôr spomínala na tieto časy, povedala: „Slzy sa mi tisli do oči pri pomyslení na skutočnosť, že tento veľký veniec poslal generál Kim Čong Il v mene prezidenta Kim Ir Sena i svojom mene. V živote som ešte nevidela, že by vodca štátu osobne poslal veniec a kondolenciu, aby vyjadril sústrasť nad smrťou obyčajného zahraničného vojaka.

Počas svojej návštevy v Ruskej federácii nechal veľký generál zastaviť vlak zastaviť v miestnej stanici, aby sa stretol s Novičenkovou rodinou a odovzdal jej darčeky.

Lásku súdruha Kim Ir Sena a súdruha Kim Čong Ila k Novičenkovi a jeho rodine ďalej rozvíja vážený najvyšší vodca súdruh Kim Čong Un.

Tento príbeh láskyplnej starostlivosti bude navždy zapísaný do histórie rusko-kórejského praiteľstva.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) – www.kcna.kp