Skip to content

Objavené nálezy z obdobia mladšieho paleolitu

Pchjongjang, 4. júla čučche 108 (2019) (KCNA) – Výskumníci Archeologického ústavu Akadémie spoločenských vied v Kórejskej ľudovodemokratickej republike nedávno objavili v nížinnej časti západného pobrežného pásma loveckú oblasť a miesto, kde boli vyrábané kamenné nástroje, ktoré bolo datované do obdobia mladšieho paleolitu (pred 50 000 – 15 000 rokmi).

Pozostatky boli nájdené v ryžovom poli asi 2 km severozápadne od centra obce Sinpung-ri v okrese Sukčchon v provincii Južný Pchjongan. Našlo sa viac ako 460 kusov skamenených zvieracích kostí, 10 pracovných nástrojov zo zvieracích kostí, 20 kamenných nástrojov, viac ako 1 200 kusov poloopracovaných nástrojov z kameňa a vyše 920 kusov fosílií spórov a peľu. Väčšina z nich bola objavená v rašelinovej vrstve.

Vedci z Výskumného ústavu archeológie a iných archeologických odborov, využívajúci rôzne metódy, vrátane elektrónovo-paramagnetickej rezonančnej metódy (EPR) na určovanie veku, analyzovali a skúmali tieto nálezy, pričom zistili, že boli vytvorené pred 15 000 rokmi a tým potvrdili, že nálezisko pri dedine Sinpung je prvou lokalitou v rovinatých oblastiach Kórey, kde boli vykopané nálezy z mladšieho paleolitu.

Objav nálezov pri Sinpung-ri má veľký význam pri odhaľovaní procesu výroby a loveckých aktivít paleolitického človeka na nížine, a rozvoja novej neolitickej kultúry založenej na kultúre mladšieho a neskorého paleolitu.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) – www.kcna.kp