Skip to content

KIM IR SEN – velký internacionalistický hrdina

 

Londýn, 23. března čučche 108 (2019)  – S blížícím se 107. výročím narození velkého vůdce prezidenta Kim Ir Sena dne 15. dubna se zamýšlíme nad jeho četnými úspěchy. Prezident Kim Ir Sen byl zakladatelem čučchejské Koreje, otcem moderní Koreje a autorem nesmrtelné myšlenky čučche, která přitahuje velký zájem na celém světě.

 

Kim Ir Sen s Ho Či Minem

 

Prezident Kim Ir Sen byl velkým internacionalistou, který bojoval nejen za korejský lid, ale za světovou revoluci, za osvobození celého lidstva od vykořisťování a útlaku. Prezident Kim Ir Sen během svého života poskytoval podporu národům bojujícím za nezávislost a setkal se s mnoha různými vůdci a bojovníky z celého světa, včetně velice vynikajících osobností jako byli Stalin, Mao Ce-tung, Čou En-laj, Che Guevara, Fidel Castro, plukovník Kaddáfí, Háfiz al-Asad, Allende, Norodom Sihanuk, Enver Hodža, Erich Honecker, Jásir Arafat a mnoho dalších.
Hned od začátku prezident Kim Ir Sen vždy zdůrazňoval internacionalismus a bojoval nejen za zájmy korejského lidu, ale i za zájmy bojujících národů celého světa a zároveň zdůrazňoval nezávislost a soběstačnost. Čučche naprosto neznamená odmítnout internacionalismus. Jak prezident Kim Ir Sen zdůraznil, „naše oddanost myšlence čučche v žádném případě neznamená, že jsme se stali šovinisty. Myšlenka čučche, kterou obhajujeme, není v rozporu s internacionalismem. Naopak, je navržena k podpoře internacionalismu, protože vede budování ekonomiky tak, aby vyhovovala našim konkrétním podmínkám, a tak přispívala ke zvyšování síly naší země a moci socialistického tábora jako celku.“

 

Kim Ir Sen s Mao Ce-tungem

 

Prezident Kim Ir Sen pozvedl během protijaponského ozbrojeného boje heslo „Braňme Sovětský svaz“. V roce 1929 vzburcoval mládež, studenty a jiné části mas k boji za obranu Sovětského svazu, aby zadržel antisovětské machinace kuomintangské vlády a reakční válečníky, kteří provokovali na podnět japonských imperialistů. Prezident Kim Ir Sen později napsal ve svém životopise „Ve víru století“, že „naše aktivity v souvislosti s železniční nehodou v Zhongdongu (antisovětskou provokací čínských nacionalistů proti podílu SSSR na společné správě Čínské východní železnice, pozn. překl.)  představovaly internacionalistický boj o politickou obranu Sovětského svazu. V té době jsme považovali první socialistický systém na zeměkouli za maják naděje a považovali za svatou internacionální povinnost komunistů bojovat na jeho obranu.“

Později, v letech v 1938 a 1939, prezident Kim Ir Sen vedl protijaponské partyzány k obraně Sovětského svazu, prvního státu dělníků a rolníků, proti japonské agresi.
Protijaponští partyzáni bojovali proti imperialismu bok po boku se svými čínskými soudruhy. Poté, co byla Korea v roce 1945 osvobozena, prezident Kim Ir Sen zajistil, aby byla Čínské lidové osvobozenecké armádě a čínským komunistům v revoluční válce proti kuomintangským reakcionářům poskytnuta bezpodmínečná podpora. Poslal své nejlepší bojovníky jako Kang Gona, stejně jako vojsko a materiál, pomáhat Čínské lidové osvobozenecké armádě, a dovolil jim využívat severní část Koreje jako týlovou základnu.

 

Kim Ir Sen s Ernestem Che Guevarou

 

Během bouřlivých 60. a 70. let prezident Kim Ir Sen zajistil, že KLDR plně projevila svou váhu a podpořila mnoho osvobozeneckých hnutí a nově nezávislých států. Během karibské krize v roce 1962 KLDR stála při Kubě, když ji revizionisté a velmocenští šovinisté opustili. Diplomaté a studenti KLDR se na Kubě ozbrojili, připraveni bojovat po boku kubánského lidu. Prezident Kim Ir Sen vyzval k vyslání mezinárodních dobrovolníků do Vietnamu a vyslal nejlepší piloty letectva Korejské lidové armády do Vietnamu, stejně jako odborníky na ražbu tunelů, a také materiální pomoc. Během Říjnové války roku 1973 mezi Sjednocenou arabskou republikou a izraelskými sionisty byla vyslána eskadra pilotů Korejské lidové armády na pomoc arabskému lidu v jeho boji proti sionistické agresi. Prezident Kim Ir Sen také podpořil grenadskou revoluci. Poslal experty KLDR na hospodářskou výstavbu do Grenady a KLDR poskytla velkorysé množství vojenské pomoci lidové revoluční vládě Grenady. Ve skutečnosti v přepočtu na hlavu poskytla  více pomoci Grenadě KLDR než SSSR.

 

Kim Ir Sen s Enverem Hodžou a vedoucími představiteli Albánské lidové republiky

 

Prezident Kim Ir Sen byl velkým přítelem třetího světa, který poslal zemědělskou techniku a inženýry do mnoha zemí třetího světa jako Madagaskar, Tanzánie, Togo, Střední Afrika, Benin, Guinea, Egypt, Rwanda, Burkina Faso, Ghana a Seychely. V Guineji a Tanzánii vznikly zemědělské ústavy nesoucí jméno Kim Ir Sena. To byla skutečná pomoc, na rozdíl od falešné pomoci imperialistů, která má za cíl pouze zkorumpovat a zotročit nově nezávislé země.
Prezident Kim Ir Sen poskytl laskavou přízeň zahraničním revolucionářům, jako například kubánské novinářce Candelarii Rodríguezové a slavnému latinskoamerickému příznivci myšlenky čučche   Genaru Carnerovi Checovi, bývalému generálnímu tajemníkovi Federace latinskoamerických novinářů.
Život prezidenta Kim Ir Sena je tedy spojen se vznešeným a bezmezným internacionalismem.

 

Kim Ir Sen s Nicolaem Ceaušescu

 

Kim Ir Sen s Fidelem Castrem Ruz

 

 

RSDr. Dermot Hudson
prezident Svazu pro studium politiky songun, Spojené království 
předseda Anglické studijní skupiny myšlenky čučche
předseda Společnosti přátelství s Koreou Spojeného království (KFA UK)
předseda Britského výboru solidarity pro mír a znovusjednocení Koreje
čestný generální tajemník Mezinárodního ústředního výboru pro studium songunu

https://juche007-anglo-peopleskoreafriendship.blogspot.com