Skip to content

Pomoc v boji za globálnu nezávislosť proti imperializmu

KĽDR rozširovala svoje praktické skúsenosti, ktoré získala v protiimperialistickej národno-oslobodeneckej vojne, medzi armádami a národmi mnohých krajín, snažiacich sa o národnú nezávislosť a budovanie novej spoločnosti, a aktívne ich povzbudzovala k zvýšeniu sebadôvery v protiimperialistickom a protiamerickom boji.

Poskytla tiež nezištnú vojenskú pomoc krajinám, ktoré sa vydali cestou budovania novej spoločnosti po oslobodení z imperialistickej koloniálnej vlády a snažili sa vybudovať vlastné vojenské sily.

Okrem toho v duchu najúprimnejšej solidarity vyškolila na žiadosť mnohých krajín vojenských odborníkov. Poskytla aktívnu pomoc ľuďom viacerých krajín v ich snahe zmariť podvratné úklady imperialistov a reakcionárov a zabezpečiť národnú nezávislosť.

Podpora Čínskej revolúcie

KĽDR poskytla aktívnu podporu Komunistickej strane Číny a čínskemu ľudu v boji za oslobodenie celého územia Číny. Jej vojenská pomoc, ako aj politická a materiálna podpora, bola významná v boji o oslobodenie severovýchodnej Číny a zvyšku krajiny od septembra 1945 do februára 1950.

V tých rokoch bojovali schopní vojenskí a politickí kádri a približne 250 000 mladých ľudí z Kórey spolu s vojenským personálom Ľudovej oslobodzovacej armády, pričom zohrali významnú úlohu v operáciách pri oslobodzovaní celej severovýchodnej Číny, medzi ktorými boli aj bitky o mestá ako S’-pching, Ťi-lin, Čangčun, Ťin-čou a Šen-jang.
Kórejské jednotky sa tiež zúčastnili pochodu Ľudovej oslobodzovacej armády na juh, vďaka čomu sa podarilo zlomiť nepriateľský odpor pri prekročení rieky Jang-c’-ťiang. Po bitke o Kuej-lin v provincii Kuang-si tlačili na ostrov Hainan.

Kórejskí synovia a dcéry bojovali s nasadením života v stovkách veľkých i malých bitiek, ktoré trvali štyri až päť rokov na obrovskom území od severovýchodnej Číny až po ostrov Hainan.

 

Podpora Kubánskej revolúcie

V čase Kubánskej raketovej krízy medzi októbrom a novembrom 1962 pracovníci veľvyslanectva KĽDR uviedli, že berú do rúk zbrane a bojujú spolu s kubánskym ľudom až do konca. Potom, oblečení v kubánskych vojenských uniformách, sa pripravili na rozhodujúci zápas s americkými agresormi, k obdivu ľudí celého sveta.

Navyše, po víťazstve Kubánskej revolúcie KĽDR poslala do krajiny veľké množstvo zbraní. Napríklad v 80. rokoch zaslala 100 000 zbraní ako bezplatnú materiálnu pomoc. Ani v ďalších rokoch sa nešetrilo na ničom, o čo požiadala kubánska vláda.

Pomoc vietnamskému ľudu v ich revolučnej vojne

V polovici 60. rokov, keď vypukla vojna vo Vietname, vláda KĽDR poskytla svojmu vietnamskému náprotivku nezištnú politickú, vojenskú a materiálnu podporu, keď vyhlásila, že je pripravená vyslať dobrovoľníkov do boja na pomoc vietnamskému ľudu, kedykoľvek o to požiadajú.

Vláda poslala príslušné ženijné jednotky, aby pomohli vietnamskému ľudu pri kopaní tunelov. Kórejskí stíhací piloti zničili viac ako 100 nepriateľských lietadiel, vrátane „lietajúceho leva“ F-4, a držali vzdušnú ochranu nad strategickými bodmi.
Navyše poslala milióny uniforiem a iné vojenské dodávky zadarmo vietnamskej armáde a ľuďom.

Pomoc arabským štátom počas Jomkipurskej vojny

V marci 1973 vláda KĽDR vyslala na žiadosť svojho egyptského náprotivka množstvo pilotov a vojenských expertov. Počas Jomkipurskej vojny kórejskí piloti vykonávali so cťou službu protivzdušnej obrany v blízkosti pobrežia Červeného mora, najslabšieho miesta na fronte, vyšklbávajúc perie nepriateľských pilotov tým, že preukázali bezkonkurenčnú odvahu a používali šikovnú taktiku od začiatku vojny.

Americké a izraelské lietadlá sa počas vojny neodvážili objavovať sa okolo pobrežia Červeného mora.
Na druhej strane vojenská poradná skupina KĽDR vypracovala nový taktický plán kombinácie bočných, zadných a priamych útokov a niektoré lietadlá lietali nad Stredozemné more, aby prekvapivo zaútočili na tylo izraelskej armády, a tak pozoruhodným spôsobom prispeli k potlačeniu nepriateľskej obrany.

www.naenara.com.kp/