KĽDR rozširovala svoje praktické skúsenosti, ktoré získala v protiimperialistickej národno-oslobodeneckej vojne, medzi armádami a národmi mnohých krajín, snažiacich sa o národnú nezávislosť a budovanie novej spoločnosti, a aktívne ich povzbudzovala k zvýšeniu sebadôvery v protiimperialistickom a protiamerickom boji.
Poskytla tiež nezištnú vojenskú pomoc krajinám, ktoré sa vydali cestou budovania novej spoločnosti po oslobodení z imperialistickej koloniálnej vlády a snažili sa vybudovať vlastné vojenské sily.
Okrem toho v duchu najúprimnejšej solidarity vyškolila na žiadosť mnohých krajín vojenských odborníkov. Poskytla aktívnu pomoc ľuďom viacerých krajín v ich snahe zmariť podvratné úklady imperialistov a reakcionárov a zabezpečiť národnú nezávislosť.
Podpora Čínskej revolúcie
KĽDR poskytla aktívnu podporu Komunistickej strane Číny a čínskemu ľudu v boji za oslobodenie celého územia Číny. Jej vojenská pomoc, ako aj politická a materiálna podpora, bola významná v boji o oslobodenie severovýchodnej Číny a zvyšku krajiny od septembra 1945 do februára 1950.
V tých rokoch bojovali schopní vojenskí a politickí kádri a približne 250 000 mladých ľudí z Kórey spolu s vojenským personálom Ľudovej oslobodzovacej armády, pričom zohrali významnú úlohu v operáciách pri oslobodzovaní celej severovýchodnej Číny, medzi ktorými boli aj bitky o mestá ako S’-pching, Ťi-lin, Čangčun, Ťin-čou a Šen-jang.
Kórejské jednotky sa tiež zúčastnili pochodu Ľudovej oslobodzovacej armády na juh, vďaka čomu sa podarilo zlomiť nepriateľský odpor pri prekročení rieky Jang-c’-ťiang. Po bitke o Kuej-lin v provincii Kuang-si tlačili na ostrov Hainan.
Kórejskí synovia a dcéry bojovali s nasadením života v stovkách veľkých i malých bitiek, ktoré trvali štyri až päť rokov na obrovskom území od severovýchodnej Číny až po ostrov Hainan.
Podpora Kubánskej revolúcie
V čase Kubánskej raketovej krízy medzi októbrom a novembrom 1962 pracovníci veľvyslanectva KĽDR uviedli, že berú do rúk zbrane a bojujú spolu s kubánskym ľudom až do konca. Potom, oblečení v kubánskych vojenských uniformách, sa pripravili na rozhodujúci zápas s americkými agresormi, k obdivu ľudí celého sveta.
Navyše, po víťazstve Kubánskej revolúcie KĽDR poslala do krajiny veľké množstvo zbraní. Napríklad v 80. rokoch zaslala 100 000 zbraní ako bezplatnú materiálnu pomoc. Ani v ďalších rokoch sa nešetrilo na ničom, o čo požiadala kubánska vláda.
Pomoc vietnamskému ľudu v ich revolučnej vojne
V polovici 60. rokov, keď vypukla vojna vo Vietname, vláda KĽDR poskytla svojmu vietnamskému náprotivku nezištnú politickú, vojenskú a materiálnu podporu, keď vyhlásila, že je pripravená vyslať dobrovoľníkov do boja na pomoc vietnamskému ľudu, kedykoľvek o to požiadajú.
Vláda poslala príslušné ženijné jednotky, aby pomohli vietnamskému ľudu pri kopaní tunelov. Kórejskí stíhací piloti zničili viac ako 100 nepriateľských lietadiel, vrátane “lietajúceho leva” F-4, a držali vzdušnú ochranu nad strategickými bodmi.
Navyše poslala milióny uniforiem a iné vojenské dodávky zadarmo vietnamskej armáde a ľuďom.
Pomoc arabským štátom počas Jomkipurskej vojny
V marci 1973 vláda KĽDR vyslala na žiadosť svojho egyptského náprotivka množstvo pilotov a vojenských expertov. Počas Jomkipurskej vojny kórejskí piloti vykonávali so cťou službu protivzdušnej obrany v blízkosti pobrežia Červeného mora, najslabšieho miesta na fronte, vyšklbávajúc perie nepriateľských pilotov tým, že preukázali bezkonkurenčnú odvahu a používali šikovnú taktiku od začiatku vojny.
Americké a izraelské lietadlá sa počas vojny neodvážili objavovať sa okolo pobrežia Červeného mora.
Na druhej strane vojenská poradná skupina KĽDR vypracovala nový taktický plán kombinácie bočných, zadných a priamych útokov a niektoré lietadlá lietali nad Stredozemné more, aby prekvapivo zaútočili na tylo izraelskej armády, a tak pozoruhodným spôsobom prispeli k potlačeniu nepriateľskej obrany.
Jsme Češi a Slováci, organizovaní v České a slovenské studijní skupině myšlenek čučche, založené 3. května 2022 a navazující na dlouholeté tradice československo-korejských, česko-korejských a slovensko-korejských vztahů.
Studijní skupina není uznávána, natož ovládána velvyslanectvím ani jinými orgány Korejské lidově demokratické republiky. Podmínkou členství není souhlas s politikou KLDR.
Předsedou České a slovenské studijní skupiny myšlenek čučche je Lukáš Vrobel, nositel Řádu přátelství Korejské lidově demokratické republiky (udělen 2019). Není podporovatelem současného směřování KLDR a nespolupracuje s ní.
Nejsme (od 3. května 2022) Společnost česko-korejského přátelství Pektusan a nejsme (odjakživa) ani velvyslanectví či jiný orgán nebo organizace Korejské lidově demokratické republiky.
Kniha „Třikrát v Severní Koreji – bez růžových i černých brýlí“
Předseda České a slovenské studijní skupiny myšlenek čučche a nositel Řádu přátelství Korejské lidově demokratické republiky Lukáš Vrobel vydal knihu „Třikrát v Severní Koreji – bez růžových i černých brýlí“ (v elektronické podobě, 197 stran, soubor PDF ke stažení zde – 9,56 MB). Kniha popisuje zážitky ze tří autorových návštěv v KLDR v letech 2017-2019 a některé souvislosti. Není nekritickou obhajobou KLDR.
Jednotlivé kapitoly s větším počtem fotografií naleznete v záložce “Naše delegace v KLDR” nebo v nabídce níže.
Jednotlivé kapitoly knihy s rozšířeným fotografickým materiálem
Zabývá-li se člověk patolízalstvím, stane se z něho hlupák, jestliže národ - pak hyne země a jestliže strana, pak je ztracena revoluce.
KIM ČONG IL
Je třeba vnímat stranické ideje jako absolutní pravdu, pevně je hájit a transformovat do vlastního revolučního přesvědčení. To je nezbytné pro správné chápání, výklad a propagandu filosofie čučche.
KIM ČONG UN
Síla socialismu není ničím jiným než silou kolektivismu. Všechna odvětví a všechny jednotky by měly přikládat prvořadý význam zájmům státu, strany a revoluce, představit úspěchy a zkušenosti získané předními jednotkami a dělat mílové kroky v plamenech kolektivistické soutěže.
KIM ČONG SUK
Soudružka Kim Čong Suk (1917 - 1949), velká komunistická revoluční bojovnice, hrdinka protijaponské války, nejbližší spolubojovnice velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena a matka velkého vůdce soudruha Kim Čong Ila, matka Koreje
RSDr. Jaroslav Kafka
(27. 3. 1943 – 25. 4. 2019)
čestný předseda Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan