Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Súťaž na ryžových poliach

Dňa 6. októbra 1974 prezident Kim Ir Sen navštívil Čchongsanskú rovinu, kde bola v plnom prúde žatva.

Stojac medzi poliami sa pozeral na kolísajúce sa klasy ryže. Po chvíli sa opýtal predsedníčky správnej rady na odhadovaný výnos na hektár.

Jej odpoveď ho veľmi potešila. Prezident povedal, že dobre hospodária a pochválil poľnohospodárov za ich pozoruhodný úspech.

Potom sa opýtal, kedy by mali dokončiť žatvu.

Obávajúc sa naliehavosti úlohy, predsedníčka odpovedala bez riadneho výpočtu, že ju dokončia do 10. októbra, čo je výročie založenia Kórejskej strany práce.

„10. októbra. Verím vám,“ povedal prezident.

V ten večer, po tom, ako sa s ním rozlúčili, zostala predsedníčka sama a hlboko premýšľala, vypočítavala parcely, ktoré majú byť zožaté a zistila, že je nemožné dokončiť úlohu v zostávajúcich štyroch dňoch. Začala pociťovať úzkosť a keď sa to dozvedeli poľnohospodári, tiež sa začali obávať, či to je možné.

Zrazu sa objavil konvoj nákladných vozidiel so zapnutými svetlami, ktorý sa rútil po ceste smerom k vstupu do dediny, kde sedela.
Ostala zarazená a uhla z cesty. Vozidlo na čele konvoja zastavilo pred ňou. Niekto z neho vyskočil a zavolal na ňu. Zistila, že to je funkcionár pracujúci v oblasti umenia, jeden z mnohých, ktorí tam často chodievali, aby pomohli poľnohospodárom.

Povedal, že súdruh Kim Čong Il im nariadil, aby išli a pomohli jej.

Potom vysvetlil, že prišli tak rýchlo, ako sa dalo. Keď sa súdruh Kim Čong Il dozvedel, že predsedníčka čchongsanského jednotného roľníckeho družstva ubezpečila prezidenta, že jej farma ukončí žatvu ryže do 10. októbra, znepokojeným hlasom povedal, že úloha bude nad sily poľnohospodárov a ďalších ľudí, ktorí tam boli, aby im pomohli.

Pokračoval:
„Odporúča sa posunúť termín športového stretnutia medzi odvetvím umenia a odvetvím tlače, ktoré sa má konať pozajtra, na zajtrajšok a stanoviť zber ryže v JRD Čchongsan ako prvú disciplínu stretnutia. Všetci hráči a povzbudzovači sa musia zúčastniť súťaže v zbere.“
Určil rozhodcov a stanovil pravidlá súťaže – všetky jednotky musia vynaložiť dôkladnú starostlivosť, aby nevyšlo jediné zrnko ryže nazmar a každá neopatrná jednotka bude diskvalifikovaná z účasti v ďalšej disciplíne.

Zber úrody na Čchongsanskej rovine bol preto zaradený do zoznamu disciplín športového stretnutia a konvoj nákladných áut vezúci súťažiacich a povzbudzovačov sa ponáhľal na miesto konania súťaže.

Žatva bola dokončená v stanovenom termíne.