Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Premeniť „100-metrovú krásu“ na skutočnú krásu

13. augusta 1981 navštívil súdruh Kim Čong Il zimný štadión vo výstavbe, kde robotníci vykonávali posledné úpravy interiéru.

Vonku žiaril pozerajúc sa na strechu v tvare koruny a na oporné stĺpy, ktoré sa podobali na raketové odpaľovacie rampy. Pri vstupe do budovy sa však jeho úsmev vytratil pri pohľade na kónický strop, ktorý bol ozdobený vrstvami pozinkovaných železných pásov.

Funkcionári v jeho prítomnosti boli zmätení, pretože išlo o nový, odvážny návrh v porovnaní s dekoráciami zo železných mreží na krytých štadiónoch cudzích krajín.

Kim Čong Il poznamenal, že by bolo dobré ozdobiť obidve vonkajšie steny a kužeľový strop železnými prúžkami a odporučil, aby boli žiarovky v strede stropu zavesené v tvare slnečných lúčov.

Pokračoval: Nie som spokojný s vchodom, ktorý vyzerá ako v penzióne. Ľudia vojdú dverami a idú stále rovno. Nie je dobré pokryť steny vnútri a vonku rovnakým spôsobom. Zdá sa, že steny boli nahrubo omietnuté, pretože je to jednoduchší spôsob ako vyrovnať ich povrch po omietnutí. Funkcionári majú nesprávny názor. Krasokorčuľovanie je luxusný šport, takže klzisko by malo vyzerať ako divadlo. Mali by ste s mimoriadnou starostlivosťou vyzdobiť dokonca aj hľadisko. Je absurdné používať železné pásy a tú istú omietku na dekoráciu a urobenie stien rovnakými.

Funkcionári boli ohromení jeho bystrými poznámkami o detailoch budovy a jej nedostatkoch.

Poukazujúc na to, že steny interiéru a dlažba by mali byť prerobené, pokračoval:
Zimný štadión vyzerá ako „100-metrová krása“. To znamená, že vyzerá dobre z diaľky, ale škaredo zblízka.
Momentálne štadión nie je pripravený na otvorenie. Nie je to súkromné ​​zariadenie, ale verejná budova. Mali by sme ju stavať s maximálnou starostlivosťou.

Čoskoro nasledovala prerábka.

Následne počas svojej ďalšej návštevy súdruh Kim Čong Il uspokojivo poznamenal, že klzisko je bezchybné vo všetkých aspektoch a môže sa otvoriť pre verejnosť.