Skip to content

Výbor korejských právníků odsoudil nepřátelský postoj Malajsie

kldr_vlajkaPchjongjang, 23. února čučche 106 (2017) (KCNA) – Občan KLDR vlastnící diplomatický pas náhle upadl do stavu šoku před vstupem do dopravního letadla a zemřel na cestě do nemocnice v Malajsii dne 13. února.

V té době ministerstvo zahraničí Malajsie a její nemocnice informovaly velvyslanectví KLDR v Kuala Lumpuru, uplatňující právo na konzulární ochranu občanů KLDR, že potvrzují, že zemřel na srdeční mrtvici a rozhodly přenést jeho tělo na velvyslanectví a nechat jej zpopelnit.

Velvyslanectví KLDR tedy potvrdilo jeho totožnost a požádalo malajskou stranu k přenesení jeho těla.

Nicméně, sotva jihokorejská konzervativní média toho večera zveřejnila falešnou zprávu, že byl „otráven k smrti“, citujíce ji jako „zdroj z vlády“, malajská tajná policie se zapojila do případu a lehkomyslně z toho udělala nepopiratelnou skutečnost, jen proto, aby věci zkomplikovala.

Velvyslanectví KLDR dalo jasně najevo, že pitva není nutná, protože jeho smrt už byla potvrzena z jediného důvodu infarktu a pitva by neměla nikdy být provedena, pokud užívá exteritoriálního práva podle Vídeňské úmluvy jako nositel diplomatického pasu.

Nicméně, malajská strana, v rozporu s oprávněnou poptávkou KLDR a mezinárodním právem, provedla pitvu těla bez předchozího souhlasu strany KLDR a její přítomnosti. Kromě toho se malajská strana dožadovala druhé pitvy, aniž by zveřejnila výsledky pitvy první.

Mluvčí Výboru korejských právníků to ve středečním prohlášení nazval neskrývaným zásahem do suverenity KLDR, svévolným porušováním lidských práv a činem odporujícím lidské etice a morálce.

V prohlášení uvedl:

Co si zaslouží více pozornosti, je skutečnost, že nespravedlivé akty malajské strany jsou načasovány tak, aby se shodovaly se spikleneckým vydíráním zaměřeným proti KLDR, zahájeným jihokorejskými úřady.

Konzervativní média v jižní Koreji začala šířit divoké zvěsti, že občan KLDR byl „otráven k smrti dvěma agentkami Generálního průzkumného úřadu severní Koreje“, a že je to bezpochyby její „čin“, dříve než byly známy výsledky pitvy.

14. února, den po jeho smrti, jihokorejský Čchongwade („prezidentský“ palác, pozn. překl.) nad tím spustil povyk a jihokorejské úřady byly byly zaneprázdněny pořádáním zasedání ministrů dne 16. února, ukazujíce nadměrnou reakci. Kromě toho otevřeně diskutovaly problematiku nasazení THAAD (protiraketového systému, pozn. překl.), ačkoli to nemá nic společného se smrtí občana KLDR.

To dokazuje, že jihokorejské orgány již dlouho očekávaly případ, protože pro něj vypracovaly scénář.jizni_korea

Je skutečně politováníhodné, že pouze Malajsie popírá tuto skutečnost.

Největší odpovědnost za jeho smrt nese vláda Malajsie, protože občan KLDR zemřel v její zemi.

Nepřátelský postoj malajské strany našel výraznější projev ve věci převozu jeho těla do KLDR.

Malajsie je povinna předat jeho tělo straně KLDR, když provedla jeho pitvu a právní zkoumání nelegálním a nemorálním způsobem. Nicméně, dosud nevydala tělo pod absurdní záminkou, že nemůže tak učinit, pokud rodina zesnulého nepředstaví vzorek DNA, v souladu s jejími právními předpisy.

To dokazuje, že malajská strana se chystá politizovat převoz těla v naprostém rozporu s mezinárodním právem a morálkou a tím dosáhnout nekalého účelu.

V prvních dnech poté, co k události došlo, Malajsie široce publikovala, že zatkla podezřelé osoby, ale nyní o tom mlčí.

Co zní jako více alarmující, je skutečnost, že podezřelé osoby údajně uvedly, že občan KLDR byl otráven k smrti, když „mu dali rukama na hlavu oleji podobný krém“. To znamená, že ta žena přežila i poté, co měla jed na ruce, a přitom otrávila pouze zesnulého muže.

KLDR již navrhla společné šetření pro řádné přezkoumání incidentu a objasnila, že je připravena vyslat delegaci svých právníků.

Jejím cílem je setkat se s podezřelými osobami a vyslechnout jejich prohlášení, potvrzující, kdo je objednal, a setkat se se zatčeným občanem a podrobně prozkoumat průběh incidentu a jeho videozáznam a tím uzavřít vyšetřování incidentu spravedlivým způsobem.

KLDR nikdy nedovolí jakýkoliv pokus o poškozování obrazu důstojné moci nezávislosti a jaderně ozbrojeného státu, ale provede důkladnou sondu do pravdy o případu.

Bude sledovat budoucí postoj malajské strany.

 

Korejská ústřední tisková agentura (KCNA) – http://www.kcna.kp

Bulletin Velvyslanectví KLDR v Praze, 23. 2. 2017