Všade, kam prídete v okrese Čungsan v provincii Južný Pchjongan, môžete vidieť rýchlo rastúce topole.
Sadenice rastú konkurencieschopne v kruhovej výsadbe, v skleníkoch pre stromy a vo vonkajších kultivačných areáloch lesnej škôlky miestnej stanice lesného hospodárstva. Desaťtisíce sangwonských topoľov stoja pozdĺž štvorkilometrových brehov potoka Mubon v okolí dediny Mubon-ri, ako múr zo stromov.
“V skutočnosti sme tieto stromy najprv vysadili a pestovali preto, aby sme vyriešili problém s palivovým drevom. Teraz však z nich máme skutočný úžitok nielen pokiaľ ide o palivové drevo, ale aj rôzne ďalšie ekonomické aspekty,“ uviedol okresný funkcionár.
Od 100 k 100-tisícom stromov
Okres začal vysádzať sangwonské topole v roku 2015.
Podľa odborníkov strom dorastá do výšky 25 m, v priemere viac ako 2 metre za rok, a môže byť použitý ako palivové drevo, surovina na výrobu papiera a stavebné drevo päť rokov po výsadbe. Jeho energetická hodnota je rovnaká ako u uhlia a v niektorých krajinách sa používa ako palivo pre tepelné elektrárne alebo vykurovacie kotly.
“Najprv sme začali zalesňovanie okresu s asi 100 sadenicami stromčekov,” povedal Ri Hjo Il, vedúci okresnej správy lesov.
Podľa neho strom dobre rastie v krajine s hlbokým pôdnym horizontom a viac ako 40-percentnou vlhkosťou pôdy a vyžaduje si veľa slnečného svitu. Lokality v blízkosti vodných tokov sú teda podľa neho najvhodnejšie pre ich rast. Dodal, že kraj má mnoho riek a potokov, čo je v tomto ohľade priaznivé.
Lesohospodárska stanica postavila v blízkosti lesnej škôlky veľkokapacitnú nádrž na vodu, aby zabezpečila zdroj vody, poskytla dostatok podmienok na ich zalievanie, zameriava sa na pozorovanie rastu stromov a používa pri ich pestovaní moderné metódy.
Sadenice stromov pestované v lesnej škôlke a niekoľkých ďalších škôlkach zapustili korene v pustatine pozdĺž niekoľkých riek a potokov a nádrží v kraji.
“Keď sa stromy vysadia, je ľahké ich pestovať a nemáme veľa práce s prepravou v prípade ich ťažby na palivové drevo. A zároveň fungujú aj ako vetrolam, pomáhajú chrániť ornú pôdu pred povodňami a predchádzajú škodám na úrode pri tajfúnoch,“ hovorí Kim Tche Sik, dielenský majster krajskej lesohospodárskej stanice.
Okres do minulého roka vyprodukoval státisíce stromových sadeníc, vysadil asi 140 hektárov topoľových lesov a poslal mnoho sadeníc stromčekov do provincie Južné Hwanghe, miest Kesong a Rason a ďalších oblastí.
Strom prospieva obyvateľstvu okresu
Ľudia v okrese tvrdia, že majú prospech zo sangwonského topoľa. V prvom rade pomáha okresu vyriešiť problém s palivovým drevom.
Poľnohospodári hovoria, že vysadili 15-hektárový les s 3 000 stromami na hektár a preriedili ho v nasledujúcom roku; s cyklickou ťažbou začali od piateho roku, keď nahromadené drevo na hektár dosahuje 300 kubických metrov, a odvtedy produkujú 150 kubických metrov palivového dreva každý rok, čo je dosť pre desiatky rodín.
Strom je veľmi užitočný aj v tom, že jeho vetvy sa používajú ako podporné palice pri v poľnohospodárstve a stromy pomáhajú riešiť nedostatok kompostu.
V minulosti každá domácnosť v kraji spotrebovala 3 – 5 ton suchej ryžovej slamy ročne, ale teraz vyprodukuje 5 – 6 ton kompostu s množstvom ryžovej slamy, ktorý sa používa na zlepšenie úrodnosti pôdy.
“V minulosti, keď prúdilo potokom Mubon v období dažďov veľa vody, tá odplavovala poľnohospodársku pôdu, na jeseň zaplavila zrelé plodiny a znížila tak úrodu. Teraz však topoľové lesy chránia poľnohospodársku pôdu a životné prostredie a zaisťujú bezpečnú úrodu,“ hovorí starý muž, ktorý v Mubon-ri žije už dlhé roky.
Cestári a roľníci svorne tvrdia, že stromy sú veľmi užitočné vo všetkých smeroch, pretože skrášľujú krajinu a v horúcich letných dňoch môžu oddychovať v tieni.
“Vysadíme sangwonské topole na ešte väčších plochách, aby sme znížili závislosť na dreve a urobili z okresu miesto pokryté zelenými lesmi,” povedal vedúci krajskej stanice lesného hospodárstva.