Skip to content

Marhuľa ako „liečiteľ“

Na jar voňajúce biele a svetloružové kvety marhúľ a v lete jej bohaté plody znásobujú krásu okolitej krajiny. A je to práve marhuľa, ktorá sa vďaka svojmu osobitnému účinku pri liečbe a prevencii chorôb nazýva aj „liečiteľom“. Pozrime sa na jej súvislosť so životom nášho ľudu.

Kórejčania, ktorí pestovali marhuľu na dvoroch svojich domov, od dávnych čias používali jej sladkokyslé ovocie nielen pri príprave jedla, ale aj na liečbu a prevenciu rôznych chorôb. Marhuľa ako ovocný strom mierneho pásma patrí do čeľade ružovité (Rosaceae). Tvar kôstkového ovocia je v závislosti od odrody guľatý alebo guľato-ploský.

Desiatky druhov marhúľ rastú na mnohých miestach v našej krajine, vrátane herjonskej bielej marhule, pchjongjanskej bielej marhule, sladkej, šľachtenej pukčchonskej, vodnatej, medovej, vysokohorskej a veľkej šľachtenej marhule.

Marhuľa obsahuje zložky prospešné pre zdravie človeka. Pôvodný hieroglyfický význam znaku pre marhuľu je „zabijak psa“. Keď človeka uhryzne pes, obsah marhuľového jadra neutralizuje v tele zápal. V ľudovej kórejčine sa marhuľa nazýva „salgu“, čo značí, že jej ovocie lieči človeka neutralizáciou toxických látok v jedle, vode a krvi.

V klasickom diele kórejskej medicíny „Iban Rjučchi (úplné poznatky o metódach liečby)“, napísanom v 15. storočí, sa podrobne opisujú metódy a čas aplikácie marhúľ pri liečbe rôznych chorôb vrátane malárie.

Marhuľa je účinná pri kašli, krivici, úplavici a cholere, ako aj pri ochrane pred rádioaktívnym žiarením. Vďaka neutralizácii toxínov rôznych jedov v ľudskom tele sa považuje za jeho čistič.

Plody marhule obsahujú kyselinu citrónovú, olejovú, linolovú, linolénovú a ďalšie látky, ktoré čistia krv a podporuje metabolizmus. Obsahuje 5 – 13% cukru, 0,2 – 3,6% organickej kyseliny, 1,1% oleja, 0,7 – 1,32% pektínu, 1,79 mg vitamínu A, 1,1 – 7,7 mg vitamínu C a vitamíny B1 a B2. Marhuľové jadro obsahuje 30 – 55% oleja, 25 – 31% bielkovín, 5% fibrínu, 3% popola a amygdalín.

Marhuľa sa používa v čerstvej, sušenej a konzervovanej forme, ako aj na prípravu pastiliek atď. Dnes sa marhule vo veľkej miere používajú na prípravu kimčchi v meste Herjong, ktoré je známe pestovaním bielej marhule, a v ďalších oblastiach severnej časti našej krajiny.

Výskumný pracovník lekárskej kontroly Športového klubu železničnej správy Hamhung súdruh Pe Gjong Čchun skúma marhuľu už desaťročia. Počas týchto rokov potvrdil, že plody divých marhúľ sú zdravšie ako marhule pestované na dvoroch rodinného domu alebo na ulici. Hovorí, že plody divých marhúľ obsahujú veľa minerálov, ktoré sú potrebné pre zdravie človeka, vrátane železa, ako aj malú časť vzácnych kovov – zlata a striebra.

Preto sa teraz divoká marhuľa, ktorá bola predtým mimo pozornosti ľudí, používa ako zložka rôznych výživových doplnkov. Niet divu, že sa hovorí: „I divoká marhuľa má svoje čaro.“

Vážení zahraniční Kórejci! Chcel by som vám odporučiť, aby ste vo veľkej miere využívali účinnú pomoc marhule – „liečiteľa“.

Naša vlasť (Nenara) – http://naenara.com.kp