Skip to content

Mladou buldozeristku těší vytvářet štěstí

Pchjongjang, 5. května čučche 109 (2020) (Pyongyang Times) – Jako obsluhu buldozeru si lidé obecně představí svalnatého muže. Ale řidička buldozeru Ri Hjang z Komise výstavby hlavního města je 25letá neprovdaná, zdrženlivě působící žena. Atraktivní žena průměrné výšky s půvabnou postavou a dvojitými očními víčky je dobrá ve hře na klavír, kytaru, zpěvu, stolním tenise a volejbalu.

„Stala jsem se buldozeristkou na žádost své matky,“ uvádí Ri Hjang. Otce ztratila před osmi lety, několik měsíců před ukončením středoškolského studia. Zemřel při práci na stavbě ulice Čchangdžon v Pchjongjangu.

Tehdy bylo jejímu otci uděleno potvrzení socialistické vlastenecké smrti a Ri Hjang byla přijata do Revoluční školy Kang Pan Sok, která vychovává pozůstalé děti hrdinů na státní útraty.

 

„Díky takové laskavosti jsem se mohla vzpamatovat a upevnit své odhodlání kráčet ve stopách svého manžela spolu se svou dcerou,“ vzpomíná Hwang Mjong Hi, matka Ri Hjang.

Později matka s dcerou trávily většinu času na staveništi, dokud nebyl projekt ulice Čchangdžon dokončen. Když Hwang Mjong Hi uslyšela, že v odvětví stavebnictví je buldozer, který úspěšně řídí ženy, požádala svou dceru, aby se stala jeho řidičkou.

Vozidlo je spojeno s činností velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena a velkého vůdce soudruha Kim Čong Ila. V polovině padesátých let, kdy vrcholila poválečná obnova, navštívili velcí vůdci staveniště v hlavním městě a několikrát se setkali s 21letou řidičkou vozidla, projevili jí srdečnou náklonnost a vedli ji k tvrdé práci, aby se stala novátorkou.

S odhodláním pracovat stejně tvrdě jako její předchůdkyně převzala Ri Hjang buldozer a stala se ve věku 18 let jeho čtvrtou řidičkou.

Touha a její naplnění byly však dvě různé věci.

Starý buldozer byl příliš těžký na to, aby ho zvládala svýma štíhlýma rukama.

„Úkol byl tak těžký, že jsem často plakala jako dítě. Ale to, co mě nejvíce trápilo, bylo vidět procházet okolo dívky mého věku vonící parfémem, zatímco já jsem ležela pod vozidlem a prováděla opravy s umaštěným oblečením a vším, “ říká soudružka Ri.

Kdykoli kolísala přemýšlením, zda by měla s prací pokračovat, její matka, nadřízení a kolegové byli vždy při ní, aby jí dodali odvahu a poskytli pomoc. S pomocí kolektivu si postupně osvojila metody řízení a oprav a nakonec vyjela se svým buldozerem na stavbu sídliště vědců Wisong.

Oči každého se obdivem rozšířily, když nejmladší buldozeristka na staveništi s pozoruhodnou dovedností odstranila hory zeminy pro základy staveb.

Po skončení projektu pokračovala v práci na staveništích Vědecko-technického komplexu a ulice Rjomjong. Společně s matkou poskytla hmotnou pomoc při významných stavebních projektech. Měla tu čest zúčastnit se 2. celostátní konference příkladné mládeže v roce 2015.

„Chci být spíše tvůrkyní štěstí, než si ho užívat. A mým nejdražším přáním je setkat se s váženým nejvyšším vůdcem soudruhem Kim Čong Unem a ukázat mu tento buldozer, který uchovává památku velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena a velkého vůdce soudruha Kim Čong Ila, “ říká soudružka Ri.

 

Čong Hwa Sun,

The Pyongyang Times – http://www.pyongyangtimes.com.kp

 

Ulice Čchangdžon v popředí s Lidovým divadlem.

 

Vědecko-technický komplex na ostrově Ssuk.

Ulice Rjomjong.

 

Fotografie (2 – 4) Vydavatelství cizojazyčné literatury, http://www.korean-books.com.kp

a Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp