Skip to content

Anekdoty zo života KIM ČONG ILA: Väzni repatriovaní

Keď Napoleonova armáda ustúpila z Moskvy, nechala za sebou niekoľko vojakov, ktorí boli zadržiavaní v Rusku. Neskôr Rusko oznámilo Francúzsku, že môže vziať zajatcov späť, ale znovuinštalovaná dynastia Bourbonovcov túto ponuku odmietla. Vojaci strávili takmer 30 rokov vo väzení a po ich prepustení žili v biede, obývajúc miesto zničeného väzenia a túžiac po rodnej zemi. Toto je tragická epizóda histórie.

V Kórei sa odohrala opačná scéna. Šesťdesiattri väzňov, ktorých odmietali vrátiť počas mnohých desaťročí väzenia v južnej Kórei, sa vrátili na sever. Jedného dňa vo februári 1994, rok po návrate súdruha Ri In Moa, ktorého návrat domov po dlhom väzení upútal pozornosť sveta, súdruh Kim Čong Il povedal funkcionárovi, že všetci zostávajúci nevrátení väzni by sa mali vrátiť z juhu domov.

Berúc na vedomie, že v predchádzajúcom roku bol poverený zostavením zoznamu ich mien a adries, uviedol, že v dejinách ľudstva neexistuje prípad revolucionárov, ktorí by zostali vo väzení po dobu 30 až 40 rokov a že o týchto ľudí sa musí Kórejská strana práce postarať. Dodal, že ich repatriáciu považuje za záležitosť jeho revolučného záväzku voči svojim mužom, ktorí verne slúžili Strane na ceste revolúcie, a za prejav jeho náklonnosti k nim.

V nasledujúcich rokoch často myslel na väzňov a ich utrpenie a prijal opatrenia na umožnenie ich návratu. V júni roku 2000, keď sa konal historický medzikórejský samit, na ktorom sa diskutovalo o problémoch spojených s národným znovuzjednotením, sa raz a navždy rozhodol priviesť naspäť vlasteneckých bojovníkov.

Vo vozidle, ktorým sa viezli do Domu Mokran na banket po osobných rozhovoroch trvajúcich štyri hodiny, požiadal Kim Te Džung o vyriešenie problému „odlúčených rodín“. Súdruh Kim Čong Il povedal, že sever pošle toho roku 100 ľudí do Soulu ako skupinu odlúčených rodinných príslušníkov a ich príbuzných pri príležitosti 15. augusta, dňa oslobodenia Kórey, a na juhu by mali urobiť to isté. Na oplátku pokračoval, aby juh poslal nevrátených dlhodobých väzňov späť na sever. Na ceste späť z banketu opäť nastolil otázku juhokórejskému prezidentovi. V dôsledku toho bola táto otázka začlenená ako jeden z článkov Spoločného vyhlásenia severu a juhu z 15. júna, ktoré bolo prijaté na samite.

Hoci ich repatriácia bola teraz už len otázkou času, súdruh Kim Čong Il mal stále obavy. Povedal funkcionárom, že keď sa vrátia, malo by sa s nimi zaobchádzať čo najlepšie a mala by sa im venovať veľká publicita. 2. septembra 2000 sa jeho dlho očakávaní muži, celkom 63, vrátili na sever. Získali titul Hrdina KĽDR a Národnú cenu znovuzjednotenia a dostali tie najlepšie životné podmienky. Keď jeden z nich mal dcéru, súdruh Kim Čong Il jej dal meno Čchuk Bok, čo v kórejčine znamená požehnanie.