Skip to content

Splněný dívčí sen

Pchjongjang, 1. prosince čučche 108 (2019) (časopis „Čoson“ – „Korea“) – Ču Su Jang, 23letá dívka žijící v centrálním obvodě Pchjongjangu, je tanečnicí Korejského uměleckého sdružení zdravotně postižených.

Při pohledu na její krásné a půvabné pohyby na jevišti lidé obdivně říkají, že má vrozený talent pro tanec. Nevědí však, jak si dívka s poruchou sluchu splnila svůj sen o tanci na jevišti.

 

Ču Su Jang byla ve dvou letech postižena nemocí, po které zůstala hluchoněmá. Holčičku velmi těšilo sledování tance a často před zrcadlem napodobovala taneční pohyby, které viděla v televizi.

Potom požádala rodiče, aby jí umožnili tančit. Její přání rozzlobilo jejího otce, i když byl vždy laskavý ve splnění jejích přání. Považoval to za nemožné, protože jeho dcera neslyšela hudbu, nezbytnou součást tance.

Když jí bylo 14 a studovala ve škole pro neslyšící, byla Ču přijata do taneční skupiny Korejského uměleckého sdružení zdravotně postižených. Cítila se, jako by vyhrála všechno. Ale její sluchové postižení, jak se očekávalo, způsobilo největší potíže. Nebyla schopna tančit v souladu s hudbou a často tancovala i po skončení hudby.

Nikdy se však nevzdala. Vynaložila pečlivé úsilí, aby se naučila cítit rytmus položením ruky na akustická zařízení, zapamatovala si přesné trvání každého pohybu a pečlivě je dodržovala.

Její vytrvalost se vyplatila. O rok později začala vystupovat jako tanečnice. Dosud účinkovala v lidových tancích jako je tanec trojice a bubnový tanec a hrála hrdinku v zahraničním pohádkovém tanci Sněhurka a sedm trpaslíků a mnoha dalších kusech.

Její rodiče si nikdy nenechají ujít vystoupení své dcery.

  

Kim Son Gjong

fotografie Son Hui Jon

časopis „Čoson“ („Korea“) č. 767, 12 / čučche 108 (2019), http://www.korean-books.com.kp