Skip to content

Měnící se vzhled Kumsanpcho

Pchjongjang, 4. listopadu čučche 108 (2019) (časopis „Čoson“ – „Korea“) – Kumsanpcho v okrese Unnjul v provincii Jižní Hwanghe při Západokorejském moři získalo název dle skutečnosti, že přístav se nachází v oblasti známé těžbou železné rudy.

V minulosti bylo Kumsanpcho tiché a navštěvovaly ho pouze vlny a rybářské lodě. V polovině 70. let byl přes širé moře postaven velký dálkový dopravní pás, aby byla odstraněna hlušina z dolu Unnjul. Za méně než dva roky po tomto průkopnickém činu byl položen dopravní pás, aby spojil zemi s ostrůvkem Nunggum asi 4 km od pobřeží, a po necelém půl roce byly spojeny ostrůvky Nunggum a Ung.

 

Přílivové hráze byly stavěny nepřetržitě, od ostrůvku Ung k ostrůvku Čchongnjang a poté k Wolsa-ri v okrese Kwail a od ostrůvku Nunggum k ostrůvku Čchwi.

Spolu s výstavbou hrází bylo regenerováno několik tisíc čongbo (přibližně hektarů, pozn. překl.) přílivové krajiny, což zcela změnilo vzhled oblasti Kumsanpcho, ve které byly slyšet pouze příboj prudkých vln a chechtání racků.

Na obou stranách dálkového dopravního pásu od ostrůvku Nunggum k dolu Unnjul jsou vybudovány široké silnice a přes 4 700 čongbo přílivové krajiny je kultivováno v úrodná rýžová a solná pole, takže nezůstaly žádné stopy po bývalé pobřežní oblasti.

Oblast Kumsanpcho byla před dvěma lety opět změněna, a to vybudováním rybí konzervárny a rybářské stanice na ostrůvku Nunggum.

Rybí konzervárna Kumsanpcho vyrábí nakládané ryby, kvašené jídlo oblíbené korejským lidem.

Všichni se těší na další pozoruhodné změny Kumsanpcho, které budou provedeny dopravním pásem položeným směrem k ostrůvku Sok.

  

Kim Son Gjong

fotografie Čche Won Čchol

časopis „Čoson“ („Korea“) č. 766, 11 / čučche 108 (2019), http://www.korean-books.com.kp