Skip to content

70. výročie založenia Poľnohospodárskej univerzity vo Wonsane

Wonsan, 31. augusta čučche 107 (2018) (KCNA) – Wonsanská poľnohospodárska univerzita oslávila 70. výročie svojho založenia.

Je to prvá poľnohospodárska univerzita, ktorá bola založená a rozvinutá pod vedením veľkého vodcu súdruha Kim Ir Sena a veľkého vodcu súdruha Kim Čong Ila a vynikajúca inštitúcia, ktorá prispieva k rozvoju poľnohospodárstva a odbornej prípravy poľnohospodárskych vedecko-technických talentov.

Veľký vodca súdruh Kim Ir Sen vybral vhodné miesto pre univerzitu a uistil sa, že bude založená ako prvá univerzita poľnohospodárstva pre ľudí dňa 1. septembra čučche 37 (1948) a niekoľkokrát ju navštívil, múdro ju vedúc k výchove množstva vedecko-technických talentov, ktorí rozvinú socialistickú vidiecku výstavbu.

Veľký vodca súdruh Kim Čong Il venoval osobitú pozornosť práci univerzity, viedol ju k zlepšovaniu vzdelania a vedeckého výskumu, tak ako to vyžaduje realita rozvoja, osobne ju navštívil a vysoko ocenil nasadenie jej pedagogických pracovníkov. Mnohokrát poslal moderné prístroje na pokusy a prax.

Za posledných 70 rokov od svojho založenia sa univerzita stala prestížnou univerzitou a centrom poľnohospodárskeho vedeckého výskumu, ktoré systematicky trénuje poľnohospodárske vedecko-technické talenty, v súlade s líniou a politikou Kórejskej strany práce.

V piatok sa uskutočnilo stretnutie pri príležitosti osláv výročia založenia univerzity. Zúčastnil sa ho podpredseda Ústredného výboru KSP súdruh Pak Tche Song, príslušní funkcionári, pedagogický zbor a študenti univerzity.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) – www.kcna.kp