Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Dievčenská jar

Jedného dňa v júli 2008 sa drahý vodca súdruh Kim Čong Il tešil z vystúpenia hosťujúceho ruského štátneho tanečného súboru N. S. Nadeždiny Berjozka. Veľmi chválil tanečnú skupinu, ktorú viedla Mira Koľcová.

V rozhovore s poprednými členmi tanečného súboru spomenul Koľcovej úlohu vo filme Dievčenská jar. Povedal, že čoskoro zabezpečí, aby bol film vysielaný v televízii a vyzval ich, aby ho sledovali počas pobytu v Pchjongjangu.

Hviezda filmu, teraz takmer 70-ročná, nemohla uveriť vlastným ušiam. Film býval kedysi veľmi populárny, ale po páde socializmu v ich krajine sa naň zabudlo. Málokto si pamätal jej úlohu vo filme a boli to už veľmi vzdialené spomienky aj pre samotnú hlavnú hrdinku. Zdalo sa jej, že sa vracia o niekoľko desaťročí späť, do svojej mladosti. Onedlho potom bol film dvakrát vysielaný v pchjongjanskej televízii. Vidiac sa v hlavnej úlohe, mala stará žena pocit, že je vo sne.

Neskôr pri ďalšom stretnutí so súdruhom Kim Čong Ilom mu povedala so slzami v očiach, že hoci čoskoro bude mať 70 rokov, chce, aby si na ňu vždy pamätal ako na hrdinku Dievčenskej jari a dodala, že stále má členskú legitimáciu Komunistickej strany.

Teraz pracuje na zachovaní dedičstva tradičnej ruskej kultúry. A takmer každý rok prichádza so svojou tanečnou skupinou do Kórey.