Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Dar od Putina

Vo februári 2003 sa na ruskom veľvyslanectve v Pchjongjangu uskutočnila ceremónia k obdržaniu blahoželania a daru od prezidenta Putina súdruhovi Kim Čong Ilovi. Súdruh Kim Čong Il sa slávnostnej ceremónie osobne zúčastnil.

Darom boli tri orlovské klusáky, špeciálne ruské plemeno koní, ktoré je známe po celom svete ako jedni z najlepších dostihových koní, a to vďaka svojej inteligencii, statočnosti a sile. Rusko prijalo prísne opatrenia, aby zabránilo šíreniu orlovských klusákov po svete. Kone tak boli výrazom výnimočnej priazne od ruského prezidenta jeho kórejskému náprotivku.

Príbeh sa datuje do polovice januára, kedy Rusko navrhlo vyslať do Pchjongjangu svojho ministra zahraničných vecí ako prezidentského vyslanca, aby diskutovalo o kórejskej jadrovej otázke, ktorá bola stredobodom svetovej pozornosti z dôvodu odstúpenia Kórey od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.
Súdruh Kim Čong Il schválil návrh a našiel si čas na stretnutie s ruským vyslancom. Vysvetlil podstatu „jadrovej otázky“ na Kórejskom polostrove, zásadné a nemenné postavenia Kórey v tejto otázke a jej rozumné riešenie, aby mohol ruský vyslanec správne pochopiť túto problematiku.

Ihneď zaujatý jeho pozoruhodným ostrovtipom, výnimočnou múdrosťou, železnou vôľou a odvahou, skúsený ruský diplomat pri návrate do Moskvy informoval svojho prezidenta o tom, čo povedal súdruh Kim Čong Il. Po osobnej skúsenosti s kórejským vodcom na stretnutiach v Pchjongjangu, Moskve a Vladivostoku sa prezident Putin rozhodol poslať mu blahoželanie a orlovských klusákov.

Na slávnostnom ceremoniáli povedal ruský veľvyslanec súdruhovi Kim Čong Ilovi, že biele orlovské žrebce nesú Putinovo prianie k víťazstvu a úspechu súdruha Kim Čong Ila v jeho práci a dodal, že v Rusku je zvykom, aby víťazný generál jazdil na bielom koni.

Rusi, ktorí doprevádzali kone, uviedli, že na žiadosť ich prezidenta sa veľmi snažili vybrať najkvalitnejšie čistokrvné orlovské klusáky, ktoré sú jedinečné pre Rusko, a také, ktoré sú najvhodnejšie na aklimatizáciu v novom prostredí. Dodali, že po výbere sa o ne starali čo najlepšie. Potom vysvetlili, že už dlho sa zaoberajú šľachtením koní, ale toto bolo prvýkrát, čo vykonali takú čestnú úlohu.