Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Pueblo nemôže byť navrátené

23. januára 1968 bola americká ozbrojená špionážna loď Pueblo zaistená námorníkmi Kórejskej ľudovej armády v teritoriálnych vodách KĽDR. Bolo to prvýkrát v americkej námornej histórii, čo bola ich loď zajatá takýmto spôsobom. Spojené štáty rozmiestnili obrovskú vojenskú silu, vrátane lietadlových lodí s jadrovým pohonom, v okolí KĽDR a vyhrážali sa dokonca vojnou v prípade, ak nebude Pueblo vrátené.

Súdruh Kim Ir Sen sa opýtal súdruha Kim Čong Ila, čo by urobil so zajatou loďou, ak by bol najvyšším veliteľom. Súdruh Kim Čong Il odpovedal, že by nikdy neprepustil posádku Puebla, pokiaľ by americká administratíva nepredložila list o kapitulácii, a že aj v prípade prepustenia posádky by im nevydal loď, pretože ide o vojnovú trofej.

Situácia sa vyvinula tak, ako predpovedal. Spojené štáty, vyčerpané vojenskými protiopatreniami voči KĽDR, ktoré boli zapríčinené snahou o pomstu a „odvetu,“ boli nútené podpísať ospravedlňujúci list, uznávajúc ich trestné činy a ubezpečiť, že sa to nebude opakovať.

Posádka Puebla bola prepustená tak, že bola vykázaná z územia KĽDR.
Ale Pueblo stále zostáva vojenskou trofejou KĽA.